img

Jak chronić się przed smogiem? Sposoby oczyszczania powietrza

Problem smogu dotyczy wielu miast w Polsce. Wypracowanie optymalnej polityki antysmogowej przez władze miejskie jest procesem długotrwałym, z tego względu już teraz warto na własną rękę zadbać o zdrowie. Jak możemy ochronić się przed smogiem?

Jak walczyć ze smogiem?

Smog powstaje na skutek jednoczesnego występowania trzech czynników: dużego zanieczyszczenia powietrza wynikającego z działalności człowieka, braku wiatru oraz znaczącego zamglenia i ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może powodować skurcz oskrzeli, zapalenie naczyń krwionośnych, a także inne groźne schorzenia. Warto zatem się przed nim zabezpieczać. W tym celu pomocne mogą się okazać następujące rozwiązania:

  • maska przeciwsmogowa – to bardzo dobra opcja chroniąca przed wdychaniem szkodliwych substancji. Szeroka oferta produktów tego typu sprawia, że z łatwością dopasujemy ją do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Pytanie jest jednak następujące: jaka maska antysmogowa sprawdzi się najlepiej. Przed szkodliwym działaniem smogu (w tym szczególnie niebezpiecznych pyłów P2,5 i P10) nie będą w stanie uchronić nas maseczki chirurgiczne czy też budowlane. Potrzebna nam profesjonalna maska przeciwsmogowa, wyposażona w odpowiednie filtry o standardzie HEPA. Niektóre modele dodatkowo posiadają filtry węglowe zabezpieczające przed tlenkami azotu czy siarki.

Co więcej, koniecznie musimy dopasować maskę do kształtu naszej twarzy. Wówczas podczas jej noszenie nie będziemy odczuwać dyskomfortu.

  • oczyszczacze powietrza – w bardzo zanieczyszczonych miastach zastosowanie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach jest wręcz konieczne, szczególnie gdy w mieszkaniu przebywaj dzieci, osoby starsze oraz astmatycy. Są to niezwykle praktyczne urządzenia, które pozwalają uporać się ze smogiem, który dostaje się do naszych mieszkań.

Sposób ich działania jest następujący: zasysają one powietrze do środka i przepuszczają przez szereg różnorodnych filtrów, które znajdują się wewnątrz sprzętu. Następnie wydmuchują powietrze z powrotem. Jest ono o wiele czystsze i niemal całkowicie pozbawione szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

Ważne jest jednak to, aby wybierając urządzenie, zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim filtrów. Wysokiej klasy oczyszczacz będzie wyposażony w:

  • filtr wstępny – pochłaniający kurz,
  • filtr HEPA – odpowiedzialny za eliminację komórek grzybów, pierwotniaków i wirusów,
  • filtr węglowy – usuwa tlenek azotu i siarki oraz nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie powinno posiadać także jonizator. Produkuje on jony ujemne, które korzystnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu.

  • rośliny doniczkowe – to naturalne oczyszczacze powietrza. Nie dają one tak dobrych efektów jak profesjonalny sprzęt, jednak pozwalają ograniczyć szkodliwy wpływ smogu na organizm ludzki, zmniejszając stężenie toksycznych substancji w powietrzu.

Do gatunków kwiatów szczególnie polecanych osobom walczącym ze smogiem w mieszaniu zalicza się między innymi: skrzydłokwiat, dracena, bluszcz pospolity, paprocie (w tym zwłaszcza nefrolepis) oraz palma kencja. Zwykle są to rośliny, które nie wymagają dużo uwagi i skomplikowanej pielęgnacji, stąd też nawet laicy poradzą sobie z ich uprawą.

Dzięki maskom antysmogowym, oczyszczaczom powietrza oraz roślinom doniczkowym możemy znacząco poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, w ten sposób chroniąc organizm przed szkodliwym wpływem substancji toksycznych zawartych w smogu. Jest to niezwykle istotne, gdyż w wielu miastach w Polsce stężenie zanieczyszczeń przekracza wielokrotnie dopuszczalne normy.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz