img

Konopie indyjskie - zastosowanie

 

Konopie były znane ludzkości już w okresie starożytności. Stosowano je w leczeniu schorzeń, w kuchni, jako przyprawę czy dodatek do żywności, wytwarzano z nich olej i proszkowano nasiona. W dzisiejszych czasach zastosowanie konopi indyjskich kojarzy się raczej z paleniem i narkotyzowaniem się - wszystko za sprawa zawartej w liściach tej rośliny substancji o nazwie THC, która wykazuje działanie psychoaktywne. Warto jednak wiedzieć, jak przedstawia się pełne spektrum działania konopi.

Lecznicze działanie konopi indyjskich

Coraz więcej słyszy się dziś o "marihuanie leczniczej". Słychać głosy przeciwników, którzy boją się, że będzie to furtka do legalizacji palenia konopi, a także zwolenników, którzy chcą wykorzystać leczniczą potęgę tej rośliny, by pomóc chorującym. Jakie efekty daje stosowanie tak zwanej "medycznej marihuany"?

Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,

  • spowalnianie namnażania komórek nowotworowych,
  • działanie przeciwdrgawkowe i przeciwwymiotne,
  • ochrona układu nerwowego,
  • działanie nasenne,
  • zmniejszenie nasilenia lęków i objawów psychotycznych,
  • pobudzenie apetytu.

Szczególne nadzieje budzi zastosowanie konopi indyjskich w leczeniu pacjentów onkologicznych, w tym w łagodzeniu bólu podczas leczenia paliatywnego. Konopie łagodzą przewlekły ból, pomagają zasnąć. Są też nadzieją dla osób borykających się ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak zespół Alzheimera czy choroba Parkinsona. Badania nad zastosowaniem konopi w leczeniu pacjentów z różnymi problemami cały czas trwają, ale dotychczasowe doniesienia są bardzo optymistyczne.

marihuana lecznicza

Źródło: skunk24.com

Kolekcjonerzy nasion

Nasiona konopi indyjskich mogą mieć także inne, ciekawe zastosowanie - jako obiekt kolekcjonerski. W krajach takich jak Holandia powstały pierwsze banki nasion, gdzie przechowuje się rozmaite krzyżówki genetyczne i odmiany konopi uzyskane w warunkach laboratoryjnych. Cechują się one różnym wyglądem, wielkością, działaniem, sposobem uprawy. Również w Polsce nie brakuje osób, które zbierają je w ramach kolekcji, przechowując w tej sposób unikalne materiały genetyczne. Choć o prawdziwych celach gromadzenia tych kolekcji można dyskutować, niektórzy z kolekcjonerów z pewnością są prawdziwymi pasjonatami.

Konopie jako narkotyk

Niechybnie jednym z najszerzej znanych zastosowań konopi indyjskich jest stosowanie ich jako narkotyku. substancja aktywna, THC, wyizolowana w latach 60. XX wieku przez izraelskich chemików, wykazuje działanie euforyzujące, wyciszające niepokój i lęki. W większości przypadków z paleniem marihuany wiążą się przyjemne stany emocjonalne, wyciszenie, poczucie "płynięcia", zadowolenia, zniesienia bólu. Jednak THC to także wzmożony apetyt, pogorszenie koordynacji wzrokowo - ruchowej, a u niektórych osób może wywołać negatywne, czasem wręcz skrajnie nieprzyjemne odczucia. Ilość THC uwalnianego z liści konopi zależy od ich odmiany i sposobu, w jaki były uprawiane. W większości państw Unii Europejskiej palenie, posiadanie i handel marihuaną w celach jej palenia czy przyjmowania w innej formie (na przykład doustnie) jest zakazane i karalne.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz