img

Opuncja figowa - najważniejsze fakty

Opuncja to rodzaj liczący sobie ok. 150 gatunków roślin wieloletnich zaliczanych do kaktusów. Początkowo uprawiano je na kontynencie amerykańskim, głównie w Meksyki, Stanach Zjednoczonych, kanadzie i państwach Ameryki Środkowej oraz Południowej. Szybko przetransportowano je tam, gdzie klimat pozwolił na ich zadomowienie się, czyli do południowej Afryki, Indii, okolic Morza Śródziemnego, Australii. Ich liście są przekształcone z łodyg, silnie rozgałęzione, mięsiste i z licznymi przegubami. Mają też kolce. Nazwę opuncja figowa (Opuntia ficus-indica) wymyślił prawdopodobnie Kolumb, który sprowadził ją do Europy. Gatunek ten uprawia się dla owoców o owalnym, lekko wydłużonym kształcie, barwy od zielonej, przez żółtą, pomarańcz do czerwonej. Skórka owoców jest średnio twarda z wypustkami, natomiast miąż ma dużo drobnych nasion. Owoc waży od 100-160 g - waga różni się od miejsca i sposobu uprawy.

Opuncja figowa – skład chemiczny oraz toksyczność

Opuncja figowa to źródło witamin A, C, E, B1, B6 oraz wapnia, magnezu, sodu, potasu, fosforu, żelaza i błonnika. Ma także cukry (glukoza, galaktoza, arabinoza, ksyloza, ramnoza), kwasy organiczne (bursztynowy, szczawiowy, winowy), flawonoidy (taxifolina, kemferol, narcyzyna, kwercetyna), laktony, terpeny, alkaloidy (tyramina, hordenina, meskulina) i betalainy (betacyjanina, betakantyna). Produktu z opuncji są nietoksyczne, a jedyne niekorzystne objawy, jakie występują, to nudności, łagodne biegunki, wzrost objętości i częstotliwości oddawania stolca, ból głowy, uczucie pełności, niedrożność okrężnicy.

Opuncja figowa – właściwości

Do właściwości opuncji zalicza się działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, laktogenne, przeciwcukrzycowe i nieuroprotekcyjne. Badania na myszach wykazały, że ekstrakt może hamować rozwój komórek raka szyjki macicy i zmniejszyć wzrostu guza jajnika. Za przeciwnowotworowy wpływ odpowiada betanina, która jest zdolna do apoptozy linii komórek przewlekłej białaczki szpikowej. Opuncja figowa jest wykorzystywana od dawna jako lek na wiele dolegliwości, w tym astmę, duszności, marskość wątroby. niestrawność, nieżyt żołądka i jelit, wrzody. Okłady pomogą przy reumatyzmie, przewlekłych chorobach skóry, rumieniu, oparzeniach, skaleczeniach i ranach, a przykładane do piersi pobudzają laktację. Opuncja podtrzymuje cytokonstrukcję żołądka i zwiększa endoprodukcję protekcyjnego śluzu, z kolei ślub zawarty w liściach tej rośliny skutecznie zapobiega penetracji czynnika nekrotycznego (np. etanolu) w głąb błony śluzowej. pektyny z kolei sprzyjają regeneracji śluzówki w obrębie przewodu pokarmowego.

Olej z opuncji uważany jest z najdroższy na świecie, ale też jest najskuteczniejszą substancją stosowaną w profilaktyce anty-aging. Posiada bardzo silne działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące, a także odmładzające. Dla porównania, działanie oleju z opuncji jest pięciokrotnie silniejsze niż działanie bardzo popularnego oleju arganowego. Tym samym olej z opuncji do naturalny botoks w butelce - nieszkodliwy i bardzo skuteczny.

Jak działa olejek z opuncji figowej?

  • wpływa na rozjaśnienie cery,

  • wyraźnie poprawia napięcie skóry i ujędrnia ją,

  • zmiękcza, wygładza i uelastycznia skórę,

  • wpływa na spłycenie zmarszczek,

  • ma działanie antyoksydacyjne - nawilża i obficie odżywia skore, a przy tym spowalnia procesy starzenia,

  • chroni przez negatywnym wpływem czynników zewnętrznych,

  • regeneruje zniszczone, wysuszone włosy,

  • pomaga w odbudowaniu warstwy lipidowej.

Wszystko to sprawia, że olejek z opuncji jest prawdziwym serum młodości i witalności dla ciała. Więcej informacji znajdziesz na: domiuroda.pl

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz