img

Rekonwalescencja pacjenta po długiej chorobie – o czym warto pamiętać?

Długa choroba, której dodatkowo towarzyszył pobyt w szpitalu sprawia, że bez względu na wiek czy stan zdrowia pacjent potrzebuje czasu, aby powrócić do pełnej sprawności. Aby rekonwalescencja była efektywna, należy pamiętać o kilku istotnych zaleceniach. Jak zatem pomóc sobie w odzyskaniu pełni sił?

Pewne jest jedno: całkowita regeneracja sił nie jest możliwa w kilka dni po zakończeniu choroby. Im była ona dłuższa, tym więcej czasu będzie potrzebował pacjent, aby powrócić w pełni do codziennych obowiązków czy aktywności fizycznej. Czas ten można jednak nieco skrócić i ułatwić sobie.  Jak? Oto kilka porad.

Zalecenia lekarza to podstawa

Gdy pacjent opuszcza szpital, otrzymuje wypis, w którym opisany jest szczegółowo zarówno przebieg pobytu w placówce medycznej, jak i zalecenia. Często otrzymuje również skierowania, a także recepty na leki, które powinien przejmować. To absolutna podstawa wszelkich podejmowanych działań. Warto pamiętać, że jeżeli pacjentem jest osoba starsza lub jej stan zdrowia wskazuje na poważne osłabienie – pilnowaniem realizacji zaleceń powinien zająć się opiekun. Troskliwe oko członka rodziny czy przyjaciela pozwoli wykonać wszystko, co doradził lekarz.

Jeśli wśród zaleceń pojawiło się skierowanie na rehabilitację, warto je jak najszybciej zrealizować. To istotne, zwłaszcza gdy pobyt w szpitalu był związany z problemami z ruchem lub wiązał się z długim pozostawaniem w pozycji leżącej. Im szybciej rozpocznie się praca nad powrotem do sprawności fizycznej, tym większa szansa na sukces.

Aby pomóc sobie w codziennej aktywności…

Pierwsze dni po powrocie do domu mogą być trudne właśnie pod względem ruchowym. Zastane mięśnie i stawy czy jeszcze regenerujący się urazie organizm może stawiać opór nawet podczas najprostszych czynności, takich jak np. utrzymanie kubka bez drżenia rąk czy przejście krótkiego dystansu z pokoju do toalety. Jeżeli to stan tymczasowy, nie ma sensu np. montować specjalnych drążków i innych pomocy dla niepełnosprawnych. Przydatne okazać się mogą jednak np. różnego rodzaju pomoce do poruszania się, między innymi takie jak:

  • laski ortopedyczne,
  • poduszki obrotowe,
  • chodzik lub balkonik,
  • nakładki antypoślizgowe na buty – istotne, gdy osoba jest w trakcie rekonwalescencji zimą
    i ma ochotę wyjść na spacer,
  • maty antypoślizgowe do wanny.

Wszystkie te akcesoria i więcej można wygodnie zamówić online, np. w sklepie takim jak Pomoce dla Seniora – szybko, wygodnie i bez poczucia straty czasu. Rekonwalescent na pewno będzie wdzięczny za takie wsparcie i łatwiej będzie mu poruszać się nie tylko po domu.

Przemyślana dieta

Równie ważne jak rehabilitacja ruchowa czy przyjmowanie właściwych leków jest trzymanie się odpowiedniej diety. W okresie powrotu do zdrowia po chorobie pacjent z jednej strony potrzebuje dużo wartościowych składników, które dodadzą mu energii i wspomogą regenerację, z drugiej zaś – nadal nie porusza się zbyt intensywnie, więc nie musi przyjmować nadmiernej ilości kalorii.

Zdrowa dieta dla osoby rehabilitującej się powinna – po konsultacji z lekarzem – być bogata m.in. w warzywa i owoce, a także chude, gotowane mięso oraz nabiał i produkty pełnoziarniste. Szczegółowe menu najlepiej jednak dobrać do specyfiki przebytej choroby oraz innych schorzeń pacjenta.

Stosując się do zaleceń lekarza i sięgając po różnego rodzaju usprawnienia, pacjent może krok po kroku powrócić nawet do pełni zdrowia. Ważna jest przy tym konsekwencja, ale i wsparcie, jakie osoba chora otrzyma od swoich bliskich.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz