img

Ten kamień szlachetny w pierścionku miała księżna Diana!

Dokładnie 29 lipca 1981 roku, w Londynie odbył się ślub Karola i Diany. Luksusowa biżuteria, którą Lady Dee otrzymała wraz z propozycją małżeństwa, przeszła do historii.

Pierścionek zaręczynowy z szafirem księżnej Diany

Słynny szafirowy pierścień księżnej Diany jest dziś zarówno wspomnieniem jej nieudanego małżeństwa, jak i symbolem silnej miłości między księciem Williamem a księżną Katarzyną Cambridge.

Zaręczyny Diany Spencer z księciem Karolem miały miejsce w lutym 1981 roku. W źródłach można znaleźć wytłumaczenie, dlaczego Diana wybrała pierścionek z szafirem. Jedni twierdzą, że przypominał jej pierścionek zaręczynowy matki, inni, że przyszłą księżniczkę Walii przyciągnęła wyłącznie wielkość kamieni. Tak czy inaczej, po pierwszych oficjalnych fotografiach na cześć zaręczyn Lady Dee i księcia Karola stało się jasne, że dekoracja była dla niej idealna, zwłaszcza ze względu na kolor jej oczu. Następnie szafir stał się ulubionym kamieniem pierwszej żony księcia Karola: kolczyki z szafirami i diamentami, podarowane przez ówczesnego księcia Arabii Saudyjskiej Fahda (kilkadziesiąt lat później książę William podarował je swojej żonie Katarzynie), naszyjnik z tego samego zestawu, a także perłowy naszyjnik, w którego centrum księżniczka umieściła szafirową broszkę.

Diana kochała swój pierścionek zaręczynowy i starała się nosić go jak najczęściej. Był to pierwszy duży prezent od męża i symbol początku ich życia rodzinnego. Jak to się skończyło – wiedzą nawet ci, którzy tylko częściowo znają historię brytyjskiej rodziny królewskiej. Jednak nawet po rozstaniu z księciem, kiedy było zupełnie jasne, że ich małżeństwo nie będzie szczęśliwe, a do oficjalnego rozwodu pozostały jeszcze cztery lata, Diana nie zdjęła obrączki. Nadal nosiła go z szacunku dla swoich synów, którzy ciężko znosili wszystko, co było związane z przepaścią między ich rodzicami. Rok później para oficjalnie złożyła wniosek o rozwód, szafirowy pierścionek księżnej Diany pozostał w rodzinie królewskiej. Był utrzymywany w stanie nienaruszonym, dopóki nie trafił w ręce nowej właścicielki - Kate Middleton.

Pierścionki z szafirem

Ile kosztuje pierścionek z szafirem?

Atrakcyjność szafiru jest tak wielka, że w starożytności nazywano go niebiańskim, obdarzonym magicznymi właściwościami, a biżuterię z nim uznawano za godną królewskiego rodu. Szafiry konkurują na rynku z rubinami i szmaragdami, a wszystkie łączy przynależność do grupy korundowej. Najbardziej znanym, najdroższym i poszukiwanym kolorem szafirowym na rynku biżuterii modowej jest niebieski i jego odcienie.

Jak w przypadku każdego innego kamienia szlachetnego, jakość i kolor mają największy wpływ na koszt biżuterii. Najdroższy jest niebieski szafir, a cena pierścionka z szafirem będzie rosła lub spadała w zależności od jego odcienia.

Niedoskonałość szafirów czyni je żywymi, realnymi, nadaje im charakter, pisze ich historię. Na podstawie ilości wtrąceń w kamieniu można ocenić jego wartość na rynku jubilerskim. Gradacja obejmuje 4 kategorie czystości korundu, od pierwszej, w której widoczne są tylko drobne defekty, które nie wpływają na poziom przezroczystości, do czwartej. Grupa 1 to koszt kilkudziesięciu tysięcy dolarów za karat. Cena szafirów z grupy 4 jest najniższa – są to kamienie niewyraźne, w których inkluzje są bardzo widoczne, a ich ilość bezpośrednio wpływa na stopień przezroczystość kamienia. Na cenę składają się dwa wskaźniki: kolor i klarowność.

Wybór odpowiedniego kroju jest również niezwykle ważny, ponieważ podczas szlifowania konieczne jest zachowanie jak największej ilości oryginalnej szafirowej masy. I to prowadzi nas do ostatecznego kryterium oceny wartości klejnotu.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz