img

15 bestsellerów 2015 roku. Czy znasz je wszystkie?

Za nami kolejny udany rok, w którym wiele działo się w kulturze! Jaki był 2015 pod względem literatury, filmu czy muzyki? Co lubiliśmy czytać, które piosenki nuciliśmy pod nosem, po jakie filmy sięgaliśmy? Poznajmy najlepiej sprzedające się dzieła ostatnich 12 miesięcy.

1. TOP KSIĄŻEK

Co nas kręci, co podnieca…

Najczęściej kupowaną książką 2015 roku był „Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana”. Tym razem dobrze wszystkim już znana historia została opowiedziana z męskiej perspektywy, a panie znów rozkochały się
w niegrzecznym Chrystianie. Z przyjemnością sięgały nie tylko po najnowszą powieść E. L. James, ale i wracały do całej trylogii o Greyu. Popularność zyskiwały również inne książki z nurtu literatury erotycznej („Dotyk Crossa”) i romantycznej („Wróć, jeśli pamiętasz”).

Magia tkwi w… morderstwach

Na drugim miejscu top sprzedażowego uplasował się brytyjski thriller psychologiczny „Dziewczyna z pociągu” – debiut Pauli Hawkins. To światowy bestseller, do którego wykupiono już prawa do ekranizacji. Wybór tej powieści pokazuje, że lubimy rozwiązywać mroczne tajemnice zabójstw. Dlatego też dalej pojawiła się Camilla Lackberg – królowa skandynawskich kryminałów. Najczęściej wybierano jej powieść „Zamieć śnieżna i woń migdałów”,
a także „Pogromcę lwów”. Na szczycie najlepiej sprzedających się książek znalazło się też „Co nas nie zabije”, czyli ciekawy przypadek kontynuowania sagi „Millennium” (zmarłego już Stiega Larssona) przez innego autora.

Czytelnikom podobały się rodzime kryminały autorstwa Bondy czy Miłoszewskiego. Z polskich tytułów chętnie sięgaliśmy też po książki z cyklu docu crime, których rok 2015 przyniósł sporo. Odkrywaliśmy sekrety polityków („Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”), mafii („Masa o porachunkach polskiej mafii”) oraz policjantów („Złe psy”).

Jedzenie, sprzątanie i kreatywne malowanie

Mieliśmy apetyt na kulinarne pozycje („Jadłonomia”; „Moje wypieki”) i poradniki („Ukryte terapie”, „Magia sprzątania”, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”). Czytelnicy pokochali książki kreatywne („To nie książka” ) i… kolorowanki, które wspinały się na szczyty bestsellerów na równi z powieściami. Najpopularniejszą interaktywną książką dla dzieci okazało się „Naciśnij mnie”.

Lubiliśmy też czytać porady blogerów. Czołowe postacie Internetu (np. Kasia Tusk, Red Lipstick Monster) wydały w tym roku swoje pierwsze książki, które szybko odniosły sprzedażowy sukces .

To był ich rok!

Miniony rok był wyjątkowo inspirujący dla wielkich pisarzy – otrzymaliśmy nowe powieści od m.in. Kinga, Houellebecqa, Murakamiego, Pamuka. Nie można zapomnieć i o popularnych tytułach: „Metro 2035”, „Życie na pełnej petardzie”, „Wilki”, czy „Feblik”. W 2015 pożegnaliśmy się też z kultowymi twórcami – Terrym Pratchettem i Henningiem Mankellem.                                                                                                                     

Dostaliśmy również dużą dawkę polityczno-społecznego i wojennego reportażu od laureatki literackiego Nobla – Swietłany Aleksijewicz. Polską nagrodę Nike odebrała Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”.

Muzyczne bestsellery

2. TOP MUZYKA

Hello! Czy słyszeliście?

Muzycznie rok 2015 należał do Adele. Płyta „25”, choć premierę miała jesienią, okazała się najlepiej sprzedającym się albumem. Tuż za światową sławą, na listach hitów empik.com, znalazła się Stanisława Celińska z poetycką „Atramentową”. Ostatnie miejsce podium należy do ścieżki dźwiękowej z filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (kolejnym soundtrackiem, który chętnie kupowano były „Listy do M. 2”).

Artyści, którzy znaleźli się na liście bestsellerów to też: One Direction, Indila, Coldplay czy Hozier.

Bumerang, człowiek z blizną i miłość do cytryn

Muzycznym polskim odkryciem roku okazał się Kortez i jego klimatyczny album „Bumerang”. Nasi artyści również zajęli wysokie miejsca w rankingu – Podsiadło, Lemon, Organek – ich płyty świetnie się sprzedawały. Młodzi słuchacze pokochali Popka i płytę Gangu Albanii. Ze spokojniejszych rytmów wybieraliśmy refleksyjne, melancholijne utwory - w zestawieniu top nie mogło zabraknąć Meli Koteluk i Artura Rojka.

Filmowe hity roku

3. TOP FILMÓW

Bogowie z Wall Street

Rok 2015 zaowocował w dobre polskie kino na dvd. Zamawialiśmy „Idę”, „Miasto 44”, „Ziarno prawdy”, „Body/ciało”. Pierwsze miejsce bezkonkurencyjnie należało do „Bogów”.

Z zagranicznych produkcji królowała ekranizacja „Pięćdziesięciu twarzy Greaya”, a wśród najlepiej sprzedających się filmów znalazły się kinowe hity, takie jak „Hobbit: bitwa pięciu armii”, „Interstellar” czy „Wilk z Wall Street”. Oprócz typowej rozrywki - „Szybcy i wściekli 7” czy trylogii „Igrzysk śmierci”- kupowaliśmy ambitniejsze produkcje np. Almodovara lub Allena.

Skalpel w Wilkowyjach

Rok 2015 był rokiem Ewy Chodakowskiej – jej płyty z ćwiczeniami znalazły się w pierwszej 10-tce top sprzedaży. Coraz bardziej zaczęły doganiać ją Ania Lewandowska z treningiem karate i Agnieszka Maciąg z lekcjami jogi. Ewidentnie lubimy sport i z przyjemnością ćwiczymy w domu, przed telewizorem.

W długie wieczory chętnie sięgaliśmy też po seriale – „Czas honoru”, „Ranczo”, „Alternatywy 4”, czy światowy przebój „House of cards”. Dzieciom puszczaliśmy piękne bajki, których w tym roku pojawiło się wiele – bestsellerami empik.com były: „Kraina lodu”, „W głowie się nie mieści”, „Mały książę” i „Minionki”.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz