img

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — sprawdź, ile ma zalet!

Ogrzewanie domu lub mieszkania tak, by zapewnić sobie komfort cieplny, jest dla każdego właściciela lokum wysokim priorytetem. Szczególnie w sezonie zimowym, kiedy ogrzanie się w ciepłym domu poprawia nastrój. Technologie grzewcze w ostatnich latach znacznie się zmieniły. Niestety wzrosły też ceny prądu, gazu i paliw kopalnych. Tradycyjne ogrzewanie przestało być już atrakcyjne finansowo. Czy w obecnych czasach warto postawić na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Zalety ogrzewania podłogowego

W blokach czy w mieszkaniach dominował do niedawna tradycyjny system ogrzewania wodnego złożony z kaloryferów i kotła. Użytkownicy jednak dostrzegają jego wady: jest mniej efektywny i mniej bezpieczny niż nowoczesne maty i kable grzewcze zasilane prądem. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest też znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, o czym zdążyli się przekonać jego dotychczasowi użytkownicy. 

  • Brak grzejników — podnosi estetykę pomieszczenia, ponieważ ogrzewanie podłogowe to system mat i przewodów, które są niewidoczne. Nie trzeba zastanawiać się, jak skutecznie zamaskować żeliwne, staromodne grzejniki, a nawet współczesne nie są tak estetyczne, jak… ich brak. 
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest bezpieczniejsze niż rury wypełnione gorącą wodą. Nic się z nich nie wyleje, nie ulotni, żadne dziecko nie nabije sobie guza o wystające elementy kaloryferów. 
  • Brak pokręteł i konieczności sezonowej regulacji — ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu z tradycyjnymi grzejnikami było prawdziwym wyzwaniem. Ogrzewanie podłogowe elektryczne wymaga jedynie tego, by zaprogramować temperaturę na wygodnym panelu z ekranem dotykowym zamocowanym w ścianie. Programowanie może także odbywać się przy pomocy aplikacji. 
  • Ogrzewanie podłogowe jest o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne. W pomieszczeniu może być niższa temperatura, a i tak użytkownicy będą mieli wrażenie, że jest ciepło i przyjemnie. 
  • Podłogówka nie wysusza nadmiernie powietrza i nie powoduje wzmożonego osiadania kurzu. Tym samym jest zdrowsza. 

Ogrzewanie wodne czy maty elektryczne?

Posiadacze tradycyjnych grzejników wodnych z pewnością nieraz musieli zmagać się z zapowietrzonymi kaloryferami lub z zalanym mieszkaniem w momencie, kiedy pękła rura. Co więcej, zanim grzejniki wodne nagrzały wnętrze, mijało wiele czasu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pozwala o tych problemach zapomnieć! Maty grzewcze nie pękają i nie zalewają mieszkania, a dodatkowo nagrzewają się znacznie szybciej, więc nie muszą pracować cały czas. Zapewnienie komfortu cieplnego możliwe jest nawet wtedy, kiedy zaczną nagrzewać się na kilkanaście minut przed powrotem domowników. 

Maty, folie i kable do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie elektryczne podłogowe i jego montaż to wyjątkowo proste zadanie. Wynika to z faktu istnienia gotowych komponentów: mat grzewczych, folii i kabli z czujnikami i termoregulatorami, które układa się szybko i bez specjalistycznych narzędzi. Jednak koniecznie trzeba wybrać odpowiednie produkty w zależności od tego, czym będzie pokryta podłoga. Stosuje się więc: 

  • maty grzewcze pod panele, czyli pod podłogi winylowe, laminowane, a także drewniane,
  • maty grzewcze pod płytki, które doskonale nagrzewają gres, terakotę, kamień, beton,
  • folie grzewcze, które można stosować także na ścianach i sufitach,
  • kable grzewcze, także zewnętrzne, idealne do ogrzewania podjazdów, garażów, schodów, chodników,
  • powstają także systemy ogrzewania podłogowego pod wykładziny i dywany. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — koszty eksploatacji

Wiele osób błędnie utożsamia elektryczne ogrzewanie podłogowe z wysokimi kosztami eksploatacji. Ten system grzewczy jest wyjątkowo ekonomiczny. Przede wszystkim maty i kable nagrzewają się szybko, nie pobierając ogromnej ilości energii. Dodatkowo to użytkownicy sterują ogrzewaniem i w momencie, kiedy wychodzą do pracy, mogą je po prostu wyłączyć. Warto też przed zakupem i ułożeniem mat skonsultować ze specjalistą, jaką moc wybrać, by w pomieszczeniu nie było za zimno, ani za gorąco. 

Ogrzewaj mieszkanie prądem za darmo!

Grzanie za darmo? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Jeśli tylko posiadasz instalację fotowoltaiczną, możesz w swoim domu podłączyć ogrzewanie podłogowe! Dołączając do programu Mój Prąd 4.0, można odebrać znaczące dofinansowanie kosztów zakupu i montażu instalacji. Pamiętaj jednak, że przy założeniach tego programu, lepiej prąd zużywać na swoje własne potrzeby, niż oddawać go do sieci, żeby potem go kupować! Jeśli wykorzystasz także magazyny energii, zimą elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie czerpać energię właśnie z nich. 

Podsumowanie

Ogrzewanie elektryczne podłogowe to sposób na efektywne i tanie zapewnienie sobie komfortu cieplnego. Dodatkowo łącząc je z panelami słonecznymi, możesz cieszyć się nielimitowanym grzaniem całkowicie za darmo! Jeśli chcesz poznać kosztorys montażu takiego ogrzewania w Twoim domu, zgłoś się do firmy Thermoval. Polski producent od lat produkuje maty, folie i kable idealne do ogrzewania elektrycznego podłogowego (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/) i zapewnia kompleksową obsługę klientów z całego kraju.

Artykuł partnera

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz