img

Grzybica pochwy – jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet przed 30. rokiem życia, ciężarnych i mających osłabioną odporność. Może dokuczać także dziewczynkom i kobietom po menopauzie.

Najbardziej uciążliwym objawem jest swędzenie pochwy oraz upławy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach. Skuteczne leczenie może zalecić wyłącznie lekarz, dlatego nie warto zwlekać z wizytą.

Jakie są objawy i przyczyny grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy jest dolegliwością, którą łatwo rozpoznać po objawach. Przede wszystkim kobiecie dokucza świąd i pieczenie, które mogą być tak nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Swędzenie pochwy to nie wszystko, oprócz tego okolice intymne są zaczerwienione, a z dróg rodnych wydostają się serowate i białawe upławy. Przyczyną zakażenia są grzyby Candida Albicans, które bytują w ludzkim organizmie. Przerywają one barierę ochronną i wywołują infekcję grzybiczą.

W zdrowym organizmie środowisko pochwy jest kwaśne i chronione przed infekcjami przez pałeczki kwasu mlekowego (bakterie z rodzaju Lactobacillus). Do zachwiania równowagi mikroflory dochodzi głównie w wyniku stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania jest także ciąża oraz choroby, takie jak niedokrwistość, cukrzyca czy otyłość.

Grzybicy sprzyjają niewłaściwe nawyki higieniczne, a zwłaszcza używanie wspólnych ręczników, zbyt częste irygacje pochwy czy podmywanie się zapachowymi mydłami lub płynami. Podatność na zakażenie zwiększa przemęczenie, stres i bezsenność.

Jak walczyć z grzybicą pochwy?

Po zaobserwowaniu objawów, mogących wskazywać na grzybicę pochwy, należy udać się do ginekologa. Przeprowadzi on badanie i określi, czy przyczyną dolegliwości faktycznie jest kandydoza. Wówczas konieczne jest zastosowanie dopochwowych leków przeciwgrzybiczych. Niezależnie od leczenia konieczne jest przywrócenie równowagi flory bakteryjnej. Pomogą w tym specjalne probiotyki ginekologiczne, które zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii Lacobacillus.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz