img

Suchość pochwy – przyczyny i leczenie

Czujesz dyskomfort w okolicach intymnych? Twoim problemem jest suchość pochwy? Musisz wiedzieć, że dziś na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się tego problemu.

Skąd bierze się uczucie suchości pochwy?

Wydzielina o lekko kwasowym pH, która jest produkowana przez pochwę, jest potrzebna – to właśnie dzięki niej pochwa się oczyszcza. Suchość pochwy, którą odczuwa wiele kobiet, to stan, gdy wydzielina nie jest produkowana. Może to doprowadzić m.in. do rozwoju jednej z wielu infekcji. Właśnie z tego względu każda kobieta, która odczuwa suchość pochwy, powinna szybko zareagować. Współcześnie na rynku jest wiele produktów, np. globulki dopochwowe HydroVag (hydrovag.pl), które pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.

Dlaczego niektóre kobiety odczuwają suchość pochwy? Ma to związek ze zmianami hormonalnymi. Za produkcję wydzieliny jest odpowiedzialny estrogen. Niewystarczająca ilość tego hormonu prowadzi właśnie do odczuwania dyskomfortu w okolicach intymnych.

Suchość pochwy – problem nie tylko kobiet w wieku menopauzalnym

Najczęściej na suchość pochwy skarżą się kobiety w wieku menopauzalnym. Wówczas bowiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian hormonalnych, a wspomniany estrogen występuje w zmniejszonej ilości. Z najczęściej pojawiającymi się objawami menopauzy można zapoznać się w artykule „Objawy menopauzy – typowe symptomy, zmiany w organizmie”.

Mimo że suchość pochwy uważa się głównie za problem kobiet dojrzałych, to jednak również młode pacjentki zgłaszają się z tą dolegliwością do ginekologów. W ich przypadku suchość pochwy może być konsekwencją porodu lub zażywania tabletek antykoncepcyjnych. To jednak nie wszystko – suchość pochwy może być efektem stosowania m.in. perfumowanych wkładek higienicznych. Także częste wizyty na basenie i złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do zmian w gospodarce hormonalnej i tym samym wywołać suchość pochwy.

Suchość pochwy – skuteczne leczenie

Leczenie suchości pochwy nie jest szczególnie skomplikowane. Ponieważ jednak suchości pochwy często towarzyszą inne objawy, np. swędzenie czy pieczenie okolic intymnych, to niezbędna jest wizyta u specjalisty – ginekologa.

Doraźnie pomóc może stosowanie żeli intymnych, które przynoszą natychmiastową ulgę – skutecznie nawilżają pochwę. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po globulki dopochwowe. Ich stosowanie pozwala zarówno nawilżyć pochwę, jak i pozbyć się nieprzyjemnych symptomów, np. pieczenia czy swędzenia odczuwalnego w okolicach intymnych.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz