img

Co może oznaczać ból brzucha?

Ból brzucha należy do najnieprzyjemniejszych dolegliwości, które zazwyczaj atakują nagle, utrudniając normalne funkcjonowanie. Ból może mieć różny rodzaj i natężenie. Począwszy od delikatnego dyskomfortu, poprzez dokuczliwy, aż po bardzo silny ból. Często obejmuje tylko jedną część brzucha. Może mieć również charakter rozległy.

Co może oznaczać ból brzucha?

Jednorazowy ból brzucha, którzy przemija samoistnie i nie jest wybitnie uciążliwy nie powinien nas bardzo niepokoić. Najprawdopodobniej jest wynikiem problemów trawiennych, które pojawiły się po zjedzeniu ciężkiej potrawy. Czasami stanowi reakcję organizmu na stres lub spożywanie posiłków na stojąco, w pośpiechu.

Konsultacji lekarskiej wymaga taki ból brzucha, który lubi się pojawiać co jakiś czas, jest uciążliwy lub bardzo silny, albo występuje w konkretnych okolicznościach (np. zawsze po śniadaniu, po wyjściu z pracy czy w trakcie ćwiczeń fizycznych). Z takimi problemami należy udać się do lekarza rodzinnego, który wykona podstawowe manualne badanie, przeprowadzi wywiad lekarski i ewentualnie skieruje na dalszą diagnostykę – np. na badanie USG jamy brzusznej.

Ból brzucha objawem poważniejszej choroby

Dyskomfort lub silny ból w okolicy brzucha występuje także w przypadku wielu chorób lub jako reakcja na niektóre leki. Często jest wynikiem przedłużających się zaparć lub biegunek. Pojawia się także w takich schorzeniach jak Zespół Jelita Drażliwego, Choroba Crohna, zapalenie trzustki lub wątroby, atak kolki wątrobowej.

Domowe sposoby na umiarkowany ból brzucha

W przypadku pojawienia się dyskomfortu w okolicy brzucha warto ratować się babciną metodą, czyli kroplami ziołowymi na trawienie (np. krople miętowe). Przyda się także napar z ziół oraz delikatne środki rozkurczowe. Warto sięgnąć również po probiotyki, które poprawiają florę bakteryjną układu pokarmowego i usprawniają trawienie. Przydatny jest też manualny masaż brzucha, a w niektórych przypadkach również przyłożenie do niego ciepłego kompresu. Wystąpienie bólu brzucha powinno również zmobilizować nas do zastosowania lekkostrawnej diety przez kilka najbliższych dni.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz