img

Cyclonamine - stosowanie i skutki uboczne leku

Cyclonamine – skład i działanie

Substancją czynną tego preparatu jest etamsylat z charakterystycznym dla siebie działaniem przeciwkrwotocznym. Nie tylko wpływa on ochronnie na naczynia krwionośne, ale również sprawia, że zmniejszeniu ulega charakterystyczna dla nich przepuszczalność. Pozwala to na skrócenie czasu krwawienia, choć jednocześnie nie ma mowy o zmianach dotyczących czasu protrombinowego oraz innych parametrów ważnych dla krzepnięcia. Mechanizm działania substancji czynnej nie został jeszcze wyjaśniony, choć wiadomo, że przyczynia się ona do zwiększenia agregacji płytek krwi indukowanej przez kwas arachidowy, tromboksan i kolagen. Jednocześnie substancja ta nie wpływa na agregację indukowaną poprzez ADP oraz na agregację noradrenaliną. Etamsylat przyczynia się również do tego, że zwiększa się stopień wytrzymałości naczyń kapilarnych. Nie zwęża samych naczyń krwionośnych i nie powoduje zmian tych czynników krzepnięcia, z którymi mamy do czynienia w osoczu. Co ważne, po podaniu doustnym preparat jest wchłaniany dość wolno z biologicznym okresem półtrwania wynoszącym do ośmiu godzin. Wydalany jest przede wszystkim z moczem.

Kiedy można stosować Cyclonamine?

Wśród zaleceń do stosowania preparatu wymienia się przede wszystkim krwotoki z małych naczyń krwionośnych. Może być on jednak podawany także po to, aby hamować krwawienia będące następstwem zabiegów chirurgicznych, a także po to, aby regulować zaburzenia krążenia, do których dochodzi czy to w siatkówce, czy to w naczyniówce oka.

Kiedy nie stosować Cyclonamine?

Preparatu nie można stosować bez względu na okoliczności i to nawet w sytuacji, w której istnieją wskazania do tego. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim uczulenie na któryś ze składników preparatu, równie niebezpieczna potrafi być jednak również ostra porfiria.

Kiedy zachować wyjątkową ostrożność?

W pewnych okolicznościach stosowanie Cyclonamine nie jest niedozwolone, apeluje się jednak o zachowanie szczególnej ostrożności przez osoby decydujące się na taki krok. Warto pamiętać choćby o tym, że preparat nie wykazuje skuteczności, gdy mamy do czynienia z krwawieniami, których źródłem są niedobory osoczowych czynników krzepnięcia. Nie można też liczyć na niego, gdy zależy nam na zahamowaniu działania antyagregacyjnego charakterystycznego dla kwasu acetylosalicylowego. Nie powinno się go stosować ani w chorobach szyjki macicy, ani wtedy, gdy pojawiają się na niej mięśniaki. Jeśli preparat stosowany jest przy nadmiernych lub przedłużających się krwawieniach miesiączkowych i nie przynosi spodziewanych rezultatów, zaleca się skonsultowanie tego z lekarzem.

Dodatkowe składniki preparatu

Sięgając po preparat należy pamiętać o tym, że w jego składzie znajduje się pirosiarczan sodu.

Dawkowanie

Preparat sprzedawany jest w postaci tabletek i należy go stosować doustnie. Przekraczanie zalecanych dawek nie przyczynia się do zwiększenia jego skuteczności. Przy jakichkolwiek wątpliwościach zaleca się konsultację z lekarzem. Leku, bez konsultacji, nie powinno się stosować będąc w ciąży.

Dowiedz się więcej na https://www.forumginekologiczne.pl/forum/jak-dlugo-stosowac-cyclonamine/watek/48178/1.html

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz