img

Jak kształcą się fizjoterapeuci?

Fizjoterapeutą można nazwać osobę posługującą się dyplomem poświadczającym jego kompetencje przez uczelnie wyższą. W ostatnich latach zauważalne jest rosnące zainteresowanie tym zawodem, coraz więcej świeżo upieczonych maturzystów próbuje swoich sił startując właśnie na kierunki fizjoterapeutyczne. Warto zaznaczyć, że to dość wymagająca ścieżka kariery, usłana stałym kształceniem oraz nieustannym podnoszeniem kwalifikacji. Osoby wybierające opisywany zawód muszą cechować się ponadprzeciętną ambicją, niesłabnącym zamiłowaniem oraz niegasnącą chęcią samodoskonalenia się.

Fizjoterapia to życiowa misja

Obierając fizjoterapeutyczną drogę życiową należy przede wszystkim nastawić się na długie lata praktyki w towarzystwie nieustannego pogłębiania wiedzy. Właściwa opieka nad pacjentem jest możliwa jedynie w sile prawdziwego powołania i całkowitej chęci oddania się problemom pacjentów. Fizjoterapeuta powinien mieć w sobie niekończące się pokłady empatii i niezwykłe zdolności psychologiczne, gdyż podopieczni (szczególności Ci starsi) często bardziej niż rehabilitacji potrzebują odrobiny uwagi bądź rozmowy.

Warszawskie uczelnie stoją otworem

Wszystkim gotowym na podjęcie studiów stacjonarnych na kierunku fizjoterapia, Warszawa pozostawia dwie możliwości - Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Różnice w studiowaniu na tych dwóch uczelniach pojawiają się już w momencie pierwszych egzaminów wstępnych. AWF stawia przede wszystkim na dobrą tężyznę fizyczną swoich studentów. Każdy, rekrutujący się tam musi najpierw pozytywnie przejść testy sprawnościowe, aby móc poważnie myśleć o zawodzie fizjoterapeuty. Na WUM-ie zaś, liczy się przede wszystkim wynik maturalny z takich przedmiotów jak biologia, chemia czy fizyka. Ponadto, na terenie miasta istnieje kilka placówek niepublicznych mających w swojej ofercie studia na kierunku fizjoterapii.

Interdyscyplinarne wykształcenie

Wiedza fizjoterapeuty obejmuje potężną ilość dziedzin. Przede wszystkim opiera się na obszarach medycznych takich jak anatomia, fizjologia czy szkielet człowieka. Ponadto, wymagana jest szczególna znajomość psychologii czy biomechaniki. Studia fizjoterapeutyczne to nie tylko ćwiczenie umysłu, ale również intensywna praca nad tężyzną fizyczną. Podczas studiów należy wyrobić sobie odpowiednią siłę, aby możliwa była skuteczna współpraca z pacjentem o każdym gabarycie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz