img

Jakie brać odżywki aby zbudować masę?

Chcesz zbudować masę mięśniową, dlatego zaczynasz ćwiczyć na siłowni. Wiesz, że w osiągnięciu celu mogą Ci pomóc odżywki, więc zastanawiasz się, w które z nich zainwestować. Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji, niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dieta to podstawa

Mimo że artykuł dotyczy suplementów, to na wstępie należy z całą stanowczością podkreślić, że są one dodatkiem, a nie podstawą w budowaniu masy mięśniowej. Fundament stanowi odpowiednia dieta, która jest bogata w białko, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Jeżeli jest dopracowana w najmniejszym szczególe i regularnie przestrzegana, można oczekiwać optymalnych rezultatów w kształtowaniu sylwetki. Dopiero pod warunkiem ułożenia prawidłowej diety można zacząć zastanawiać się nad suplementacją. Które produkty warto polecić? Listę przydatnych suplementów znajdziesz poniżej.

Suplementacja jako wsparcie

Kreatyna

Choć kreatyna znajduje się również w pożywieniu, spożywamy jej za mało, żeby poprawić parametry treningowe. Dopiero suplementacja tego składnika pozwala na poprawę siły, wydolności i w rezultacie masy mięśni. To jeden z najlepszych środków dostępnych na rynku, który jest wyjątkowo skuteczny pomimo stosunkowo niskiej ceny. Prowadzone od dziesiątek lat badania wielokrotnie wykazały korzystny wpływ kreatyny dla sportowców – nie tylko tych, którzy uprawiają dyscypliny siłowe i sylwetkowe, ale również wytrzymałościowe i szybkościowe.

Suplementy zawierające kreatynę wielokierunkowo oddziałują na organizm ćwiczącego. Jednym z efektów ich spożycia jest efektywniejsza synteza białek, dzięki której procesy budowy masy mięśniowej zachodzą szybciej. Poza tym kreatyna poprawia regenerację po intensywnym wysiłku i zaopatruje organizm w dawkę energii, w związku z czym warto ją stosować zarówno przed treningiem, jak i po nim.

Gainer

Popularne gainery są mieszanką węglowodanów i białek, przy czym większość produktów z tej kategorii zawiera więcej węglowodanów. Ponieważ dostarczaj dużą ilość kalorii, są bardzo pomocne w budowaniu ogólnej masy ciała, dlatego poleca się je osobom chudym i mającym problem z przybraniem na wadze. Można też spożywać je w zamian za normalny posiłek w sytuacjach, gdy zjedzenie go jest niemożliwe, bo nie ma się na to czasu albo ochoty.

Białko

O ile gainery przekładają się na wzrost ogólnej masy ciała, o tyle odżywki białkowe znakomicie wspomagają przyrost suchej masy mięśniowej. Brak lub bardzo niewielka zawartość węglowodanów sprawia, że tego rodzaju odżywki są mniej kaloryczne, dlatego warto po nie sięgać nie tylko w trakcie budowania masy, ale również w okresie redukcyjnym, gdy liczy się każdy kilogram „suchego mięsa”, a tkanka tłuszczowa powinna być jak najmniejsza.

Omega-3

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo korzystne dla zdrowia. Ale czy wiesz, że wpływają one również na budowę masy mięśniowej, biorąc udział w syntezie białek? To niezwykle ważne, dlatego zdecydowanie warto jeść dużo ryb, a jeśli się tego nie robi, suplementować kwasy omega-3.

 

Artykuł partnera

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz