img

Kosmetyki do opalania - jakie właściwości powinny posiadać?

Co cechuje kosmetyki do opalania? 

Zdrowa, pięknie wyeksponowana opalenizna to wizytówka udanego urlopu, czyli po prostu ekspozycji ciała na słońce. Wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do promieni słonecznych możemy się opalić. Czym wyróżniają się kosmetyki do opalania skóry?

Mleczko, olejek w sprayu, balsam do opalania... Sklepy obfitują w szeroki wybór kosmetyków do opalania. Każdy znajdzie odpowiedni rodzaj aplikacji dla siebie. Mianownik jednak mają wspolny: ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz poparzeniami słonecznymi.

Oprócz obowiązkowych filtrów przeciwsłonecznech dobre kosmetyki do opalania zawierają też środki pielęgnujące skórę i nawilżające olejki. Wszystko po to, aby zapobiec jej przesuszeniu w trakcie kąpieli słonecznych i tych wodnych, także.

SPF - to must have każdego kosmetyku do opalania

SPF - cóż to takiego? Co oznacza cyferka w kółku umieszczona na każdym środku do opalania? To nic innego jak skrócona nazwa od Sun Protection Faktor. Wskazuje ona jaką wielokrotność czasu możemy spędzić przy użyciu środka o wskazanym faktorze bez skutków w postaci oparzeń słonecznych.

Pobyt na plaży w pełnym słońcu oraz klasyczne kąpiele słoneczne wymagają użycia kosmetyków o wysokim faktorze.  Filtry 15, 20, 30 czy 50 będą odpowiednie. Dobór odpowiedniego zależy od rodzaju karnacji. 

Bezpieczna ekspozycja skóry na słońce bez użycia filtrów wynosi ok. 15-20 minut. Faktor 20 oznacza 20 krotne wydłużenie tego czasu, czyli można przebywać na słońcu ok. 300 minut bez ryzyka. 

Z cyklu warto wiedzieć - o rodzajach filtrów UV

Obecność filtrów UV w kosmetykach do opalania oznacza dodatek specjalnych substancji tzw. filtrów mineralnych lub chemicznych. 

Filtry zwane mineralnymi lub fizycznymi mają zdolność odbijania i rozpraszania promieni UV od powierzchni z nałożonym kosmetykiem do opalania. Za ich stosowaniem zdecydowanie przemawia obecność tlenku cynku i tytanu, które działają hipoalergiczne. Mogą być więc używane przez alergików i dzieci. 

Chemiczne filtry zastosowanie w kosmetykach do opalania cieszą się mniejszą popularnością. Ich skład jest podobny do melaminy. Użycie ich powoduje bezpieczne wnikanie do wnętrza skóry. 

W jaki sposób aplikować kosmetyki do opalania?

Lato to okres, kiedy nasza skóra musi się zmagać z wieloma przeciwnościami, które jej nie sprzyjają. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie.

Gdy przebywamy na plaży lub w innych miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych użycie filtru UV jest niezbędne. Chociażby dla zachowania równomiernej opalenizny. O bezpieczeństwie nie wspominając. 

Aplikacja kosmetyków do opalania powinna obejmować odsłonięte części ciała. Wystarczy wycisnąć na dłoń kilka kropel środku i wetrzeć w ciało lub obficie spryskać się. Środek należy aplikować ok. 30 minut przed wyjściem na słońce, aby mógł się wchłonąć. Czynność należy powtarzać  w odstępach 2-3 godzin. Najlepiej jeśli kosmetyk jest wodoodporny. 

Kiedy należy używać kosmetyków do opalania?

Kosmetyki do opalania powinny łatwo i szybko się wchłaniać. Dotyczy to szczególnie kremów do pielęgnacji twarzy. Niektóre osoby mające problem z nieestetycznymi przebarwieniami powinny używać kremów z wysokim faktorem przez cały rok.

Warto pamiętać, że kosmetyki do opalania to nie tylko bezpieczne opalanie na plaży. To także ochrona skóry np. w okresie zimowym na stoku.

Artykuł partnera

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz