img

Naturalna pielęgnacja a problemy skórne

Stosowanie naturalnych kosmetyków nie traci na popularności, a wprost przeciwnie. Po naturalne preparaty sięga coraz więcej osób, a to przyczynia się do ich rosnącej dostępności i różnorodności. Po kosmetyki naturalne sięgają zarówno osoby o bezproblemowej cerze, jak i ci, którzy borykają się z kłopotami skórnymi. Jak powinna wyglądać naturalna pielęgnacja cery problematycznej? Po jakie kosmetyki sięgać?

Dobrze dobrana pielęgnacja powinna uwzględniać specyfikę konkretnej cery. Mało kto może poszczycić się całkowicie bezproblemową skórą. Większość osób ma do czynienia z poczuciem suchości, drobnymi niedoskonałościami lub nadwrażliwością skóry i dlatego pielęgnację naturalną należy dobrać właśnie do rodzaju cery i do jej potrzeb.

Naturalna pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem i dyskomfortem na zbyt mocne składniki kosmetyczne, ale też na wszelkie działania mechaniczne (na przykład peeling). W związku z tym pielęgnacja skóry tego typu powinna uwzględniać jej specyfikę.

Wśród kosmetyków naturalnych nie brak preparatów dedykowanych do cery wrażliwej. Jest ich wiele, ponieważ kosmetyki naturalne z założenia są o wiele delikatniejsze dla skóry od standardowych preparatów. Warto rozważyć stosowanie:

  • Naturalnych olejów (na przykład z awokado) – oleje te mogą być stosowane do oczyszczania cery (OCM), jak również do jej pielęgnacji – na przykład na mocno przesuszone obszary skóry.
  • Maści tranowej – to specyfik o niezwykle szerokim działaniu. Maść tranowa - zastosowanie: można smarować nią szczególnie wrażliwe i podrażnione punkty, ponieważ to preparat, który można stosować na rany i skaleczenia. Maść tranowa przyspieszy regenerację i gojenie się skóry.
  • Hydrolatów kwiatowych (na przykład różanego) – zamiast chemicznego toniku można wybrać naturalny preparat do przemywania, odświeżania i nawilżania cery.

Naturalna pielęgnacja cery atopowej

Cera atopowa jest bardzo trudna w pielęgnacji z uwagi na fakt, że reaguje alergicznie na wiele preparatów kosmetycznych, a nawet na produkty spożywcze (alergia może się wówczas objawiać na skórze).

W przypadku cery atopowej bardzo często nie można w pełni przerzucić się na pielęgnację naturalną, ponieważ zmiany skórne mogą wymagać stosowania medycznych kuracji i aptecznych kosmetyków (na przykład bardzo silnych emolientów). Cerę atopową można i należy dodatkowo pielęgnować naturalnie za pomocą maści tranowej, maści z witaminą A i naturalnych olejów (warto przeprowadzić test alergiczny przed zastosowaniem na skórę).

Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej

Cera trądzikowa również potrafi płatać figle i być kłopotliwa w pielęgnacji. W przypadku nasilonego trądziku należy zgłosić się do dermatologa, bo być może konieczne będzie podanie antybiotyków na skórę lub wewnętrznie. Jeśli chodzi zaś o pielęgnację cery trądzikowej, to kosmetyki naturalne bardzo dobrze sprawdzają się w charakterze uzupełnienia kuracji.

Kuracje zwalczające trądzik złuszczają skórę i wysuszają ją, dlatego bardzo przydatne będą kremy o naturalnym składzie i silnych właściwościach nawilżających. Warto też sięgać po hydrolaty, a nawet po oleje, bo to preparaty, które nadają się niemal do każdego typu cery.

Naturalna pielęgnacja rośnie w siłę i zyskuje coraz więcej na popularności. W sklepach pojawiają się kolejne produkty o naturalnym składzie, a to dobra wiadomość dla każdego, kto ceni wysoką jakość preparatów kosmetycznych i ich bezpieczny skład.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz