img

Po urlopie marsz do… dermatologa!

Nie każdy wraca z urlopu z piękną opalenizną. Niektórym osobom na skórze pojawiają się znamiona barwnikowe, przebarwienia lub włókniaki. Na początku mogą wydawać się niegroźne, ale w wielu przypadkach doprowadzają do bardzo niebezpiecznych chorób skóry. 

Które znamiona trzeba niezwłocznie usunąć? Z jakim lekarzem należy się jak najszybciej skontaktować?

Czerniak

Czerniak - nowotwór, do którego powstania przyczynia się przede wszystkim zbyt długa oraz intensywna  ekspozycja skóry jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla skóry każdego człowieka.

Jak się przed nim uchronić?

Zdecydowanie najbardziej istotna jest profilaktyka, która powinna przede wszystkim bazować na inteligentnym opalaniu się, zwłaszcza w godzinach wczesnoporannych i popołudniowych. Należy używać również odpowiednich preparatów z filtrami UVA i UVB. Warto również pamiętać o bardzo prostej zasadzie - filtr powinien być tym wyższy im jaśniejsza jest skóra. Takiego zdania jest właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku, a także ekspert medycyny estetycznej i specjalista dermatolog - dr n. med. Igor Michajłowski. Osoby, które chcą szybko rozpoznać, a także pozbyć się czerniaka, powinny jak najszybciej udać się do dermatologa.

Badania

Najbardziej efektywnymi sposobami ochrony przed keratozą, rakiem podstawnokomórkowym, rakiem kolczystokomórkowym a także czerniamkiem jest profilaktyka i systematyczne badania. Podczas wizyty u dermatologa ma miejsce bezbolesne i szybkie badanie znamion. Lekarz przygląda się znamionom przez dermoskop, który umożliwiają na 10, a nawet 15 krotne powiększenie obrazu. Na podstawie obrazu dermatolog podejmuje decyzję czy znamiona mają właściwe cechy, czy może zagrażają zdrowiu.

Regeneracja skóry

Usuwanie znamion

Dermatolog w trakcie badania dermoskopem decyduje, które znamiona powinny zostać jak najszybciej usunięte. Dr n. med. Olivia Komorowska z Clinica Dermatologica uważa, że znamiona barwnikowe zdecydowanie najczęściej usuwa się za pomocą wycięcia chirurgicznego, z kolejnym badaniem  histopatologicznym usuniętej tkanki.

Warto wiedzieć, że pacjent również może decydować o usunięciu mniej groźnych znamion np. z powodów czysto estetycznych. Oczywiście najlepsza metoda jest wybierana przez lekarza. 

Regularność

Należy systematycznie badać znamiona barwnikowe. Przeważnie wystarczy już po okresie letnim zbadać swoją skórę u dermatologa. Dr Igor Michajłowski jest zdania, że osoby z zespołem znamion dysplastycznych wymagają kontroli raz w miesiącu. 

Rekomendowane jest wpisanie sobie do kalendarza obok wizyt u stomatologa, ginekologa lub internisty, także wizyty u dermatologa. Warto zapamiętać, profilaktyka jest zdecydowanie najbardziej efektywnym, najzdrowszym i najbezpieczniejszym lekarstwem.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz