img

Psychoterapia online — najczęstsze obawy pacjentów

Terapia za pośrednictwem internetu może być tak samo skuteczna co stacjonarna współpraca z psychologiem lub psychoterapeutą. Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości, nie jesteś w stanie dojeżdżać na sesję lub czujesz się bardziej komfortowo w zaciszu własnego domu, rozważ uczestnictwo w terapii w formie online. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, poznaj najczęstsze obawy pacjentów związane z rozpoczęciem pracy psychologicznej przez internet. 

Co powinieneś wiedzieć o psychoterapii online?

Osoby, które uczestniczą w terapii bez wychodzenia z domu, dostrzegają liczne zalety współpracy online. Istnieją jednak pewne niedogodności, które mogą obniżać jakość pracy — brak intymności czy możliwość podsłuchania rozmowy przez bliskich. Oczywiście, można temu zapobiec. Wystarczy poinformować domowników o planowanej sesji i zorganizować harmonogram dnia, aby w domu nie było nikogo poza pacjentem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby psychoterapia online odbywała się w innym bezpiecznym dla pacjenta miejscu, np. samochodzie.

Kilka słów o terapii online - gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy...

Czy terapia poznawczo-behawioralna online może być równie skuteczna co sesje stacjonarne? Oczywiście, że tak. Sesje terapeutyczne odbywają się w zaciszu domu pacjenta, co znacznie zwiększa jego komfort i sprawia, że może być bardziej skory do rozmowy. Skuteczność psychoterapii nie opiera się wszak na kontakcie fizycznym. Psycholog skupia się na tym, co mówi pacjent, a dopiero w dalszej kolejności analizuje jego mowę ciała oraz zwraca uwagę na inne aspekty fizyczne. Rozmowy online odbywają się przy włączonej kamerce, dlatego wszystko wygląda analogicznie jak w gabinecie. 

Terapia online - zalety 

Psychoterapia online jest szczególnie rekomendowana osobom, które nie mogą pozwolić sobie na regularne dojazdy do gabinetu terapeuty, mieszkają za granicą lub mają silną obawę przed spotkaniem się z psychologiem na żywo. Według badań naukowych taka forma terapii niesie za sobą liczne korzyści, poczynając od tych emocjonalnych, aż do kwestii finansowych. Pacjent nie tylko oszczędza czas na dojazdy, ale także ma większe możliwości ustalenia dogodnego terminu spotkania i może spodziewać się niższych stawek. Psychoterapeuta online może umawiać spotkania w godzinach wieczornych, już po zakończeniu pracy w gabinecie. To zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla osób pracujących i zabieganych rodziców.

Czy psychoterapia online to rozwiązanie dla mnie?

Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty online może być pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia. Psycholog online może zaproponować zróżnicowane formy pomocy psychologicznej dostosowane do potrzeb i oczekiwań pacjenta. 

I to wszystko online! Terapia psychologiczna jeszcze nigdy nie była tak prosta do przeprowadzenia. To rozwiązanie, które może dać Ci nadzieje na powrót do stabilności emocjonalnej. 

Artykuł partnera

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz