img

Q&A dotyczące aparatu na zęby

Podjęcie decyzji o skorygowaniu uśmiechu może opierać się na kwestiach zdrowotnych lub estetycznych. Piękne, zdrowe zęby mają pozytywny wpływ na naszą samoocenę i nie bez powodu psychologowie twierdzą, że „im lepiej wyglądasz, tym lepiej się czujesz”. Noszenie aparatu ortodontycznego wiążę się z pewnymi obostrzeniami, których trzeba przestrzegać i dotyczy to przede wszystkim higieny jamy ustnej. Z biegiem czasu, wokół kwestii noszenia aparatu narosło wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Warto obalić nieprawdziwe informacje i poznać fakty o sytuacjach związanych z prostowaniem zębów.

Jak czyścić jamę ustną podczas noszenia aparatu?

W czasie leczenia zgryzu, higiena jamy ustnej powinna mieć wzmożony charakter. Nie wystarczy myć zęby dwa razy dziennie, należy to robić po każdym posiłku. Zawsze warto mieć przy sobie niezbędne akcesoria higieniczne. Na czas leczenia ortodontycznego trzeba zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki, wykałaczki, nicie dentystyczne i irygatory, ułatwiające zachowanie higieny całej jamy ustnej. Warto wspomnieć, że szczoteczka do zębów musi być specjalnie wyprofilowana, by skutecznie czyścić zęby wraz z aparatem. Mycie zębów podczas leczenia trwa dłużej niż zwykłe szczotkowanie, należy to jednak robić jak najczęściej. Efekty szczotkowania można sprawdzić używając lusterka dentystycznego. Nie da się ukryć, że druty ortodontyczne mogą powodować różnego typu podrażnienia, dlatego warto mieć przy sobie specjalne woski i żele łagodzące dolegliwości bólowe. Podczas noszenia aparatu, najlepiej jest unikać produktów spożywczych oblepiających zęby np. żelków, gum do żucia, karmelowych cukierków. Odpowiednia dieta ułatwia mycie aparatu, zębów i całej jamy ustnej. Unikanie słodyczy czy słodkich napojów zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy. Przed założeniem aparatu ortodontycznego, pacjent musi poddać się leczeniu stomatologicznemu, by wypełnić wszystkie ubytki próchnicowe. Jeśli jednak w trakcie leczenia pojawią się nowe zmiany na zębach, leczy się je w standardowy sposób. Czasami może zaistnieć konieczność zdjęcia części aparatu i założenia ich ponownie po wypełnieniu ubytków.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Czyszczenie aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju. Wyjmowany aparat należy dokładnie umyć przy użyciu mydła i zwykłej szczoteczki. Dostępne są także specjalne środki higieniczne do mycia aparatów ortodontycznych. Ruchomy aparat trzeba myć po każdym wyjęciu z jamy ustnej. W przypadku łuków stałych myje się je podczas szczotkowania zębów. Należy używać specjalnie wyprofilowanej szczoteczki ułatwiającej czyszczenie zamków i przestrzeni międzyzębowych. Warto pamiętać, że ligatury podatne są na działanie barwników, dlatego po spożyciu konkretnych produktów spożywczych (buraków, jagód, wiśni, truskawek, kawy, wina, słodyczy, herbaty, kolorowych napojów) i niektórych przypraw (kurkumy, curry, sosu sojowego), na gumkach mogą pojawić się przebarwienia. Unikanie wspomnianych produktów pozwala zachować estetykę ligatur przez cały okres leczenia. W trakcie noszenia aparatu może się zdarzyć, że ligaturka odpadnie od łuku. W takim przypadku, należy skonsultować się ze swoim ortodontą. Najczęściej, na kolejnej wizycie, element zostaje umieszczony w odpowiednim miejscu. Pod żadnym pozorem, nie należy samodzielnie naprawiać aparatu ortodontycznego.

Czy są jakieś przeciwwskazania dla noszenia aparatu?

Pierwszym czynnikiem uniemożliwiającym założenie aparatu są niewyleczone zmiany próchnicowe i choroby jamy ustnej. Przeciwwskazaniem może być również uczulenie pacjenta na materiały, z których ma być wykonany konkretny aparat. Przeszkodą w leczeniu ortodontycznym są również niektóre choroby np. białaczka, nieleczona cukrzyca oraz przyjmowanie określonej grupy leków. Noszenie aparatu nie ma wpływu na ciąże. Trzeba jednak poinformować ortodontę o tym fakcie.

Artykuł przygotowany na podstawie informacji z: https://www.orto-magic.eu/utqqe_porady.html.     

Materiał partnera

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz