img

Stomatologia dziecięca - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć FP

Stomatologia, dentysta, pedodoncja czy borowanie to pojęcia, które każde dziecko z wielką chęcią wykreśliłoby ze swojego słownika. Paradoksalnie jednak to nie ból jest najczęstszą przyczyną niechęci najmłodszych w stosunku do dentystów i samego leczenia zębów. Największą zmorą stomatologii dziecięcej jest nieodpowiednie podejście do młodych pacjentów, którzy wymagają specjalnego traktowania. Jak większość stomatologów radzi sobie ze specyficznym podejściem, jakiego wymagają dzieci?

Czym jest pedodoncja?

Stomatologia dziecięca, czyli inaczej pedodoncja, to wyodrębniona dziedzina stomatologii, polegająca na leczeniu i dbaniu o uzębienie najmłodszych. Podczas okresu rozwojowego cały układ stomatognatyczny i budowa zębów mają swoje indywidualne cechy, do których należy podejść z należytą dbałością, będąc wyposażonym w specjalistyczną wiedzę. Pedodoncja zajmuje się między innymi ząbkowaniem i jego zaburzeniami, leczeniem zębów mlecznych i stałych niedojrzałych oraz profilaktyką próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej u dzieci.

Stomatologia dziecięca i specyfika tej branży

Dobry stomatolog dziecięcy, poza obszerną wiedzą o specyfice swojej dziedziny, powinien mieć cały wachlarz rozwiązań, które uprzyjemnią dzieciom wizytę u dentysty. Wizyty w gabinetach stomatologicznych nigdy nie powinny wiązać się z lękiem, płaczem i innymi nieprzyjemnościami. Dziecko jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwym pacjentem, który odwiedza stomatologa. Jednak to nie ból najbardziej odstrasza najmłodszych przed częstymi wizytami u dentysty. Rodzice i niewykwalifikowani lekarze bardzo często sami nieświadomie podsycają lęki małych dzieci. Chcesz zaoszczędzić dziecku przykrych doświadczeń związanych z wizytą u dentysty ? Skorzystaj z usług krakowskiego centrum stomatologicznego CDC - http://cdcstomatologia.pl/pedodoncja-krakow.html i przekonaj się że wizyta stomatologiczna nie musi być dla dziecka strasznym przeżyciem. 

stomatologia dziecięca

Jak uprzyjemnić dziecku wizytę u stomatologa dziecięcego?

Doświadczeni stomatolodzy potrafią sprawić, że młody pacjent nie będzie odczuwał lęku, a z gabinetu wyjdzie z poczuciem dumy, a nie rozgoryczenia. Niestety nie wszyscy rodzice potrafią zorganizować pierwszą wizytę swojego dziecka  u dentysty tak, aby kolejne nie sprawiały żadnych problemów. Jest jednak kilka rozwiązań, które pomogą uprzyjemnić wizyty u stomatologa dziecięcego.

  • Spraw, aby pierwsza wizyta była możliwie bezbolesna

Większość rodziców błędnie decyduje się na odwiedzenie dentysty dopiero w momencie, kiedy ząb zaczyna boleć lub pojawiają się inne dolegliwości. To złe rozwiązanie, ponieważ leczenie też najprawdopodobniej okaże się bolesne.  Na pierwsze spotkanie pociechy ze stomatologiem powinno wybrać się tylko w celach kontrolnych. Pozytywne wspomnienia z debiutanckiej i bezbolesnej wizyty nie pozostawią w psychice żadnych złych skojarzeń i ułatwią kolejne spotkania.

  • Bądź wzorem dla swojego dziecka

Zabranie pociechy na swoją wizytę może okazać się ciekawym i skutecznym pomysłem na oswojenie dziecka z gabinetem i dentystą. Pokazanie, że mama lub tata też muszą leczyć swoje zęby i że nie jest to aż tak straszne, jak się dziecku wydaje, pomoże zbudować więcej pozytywnych skojarzeń z tym miejscem.

  • Nie okłamuj swojego dziecka i nie wmawiaj mu, że wizyta u dentysty to kara

Szczerość względem młodego pacjenta jest wyjątkowo ważna, szczególnie przed pierwszą wizytą. Jeśli dziecko boli ząb, nie należy mówić mu, że leczenie będzie bezbolesne, a wizyta przyjemna. Pozorne “straszenie” dziecka może okazać się mniej destrukcyjne niż okłamanie go i późniejsze stracenie zaufania. Traktowanie lekarza jako karę, a wizytę w gabinecie jako groźbę sprawi, że w głowie dziecka znajdą się same złe skojarzenia. Strach nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Stomatologia dziecięca w Krakowie

W większości dużych miast gabinety stomatologiczne oferują usługi dedykowane młodym pacjentom. W Krakowie stomatologia dziecięca stoi na bardzo wysokim poziomie. Pokoje zabaw, możliwość oglądania bajek podczas zabiegu czy wsparcie animatorek to tylko niektóre udogodnienia, które proponują gabinety w tym mieście. W kompleksowym leczeniu dentystycznym coraz częściej spotyka się też nowoczesne technologie, między innymi bezbolesne znieczulenie komputerowe Quick Sleeper, kolorowe wypełnienia Twinky Star czy leczenie żelem Carisolv. Oferta dziecięcej stomatologii w Krakowie sprawi, że wszystkie pociechy pozbędą się lęku przed wizytami u swoich dentystów.

Dowiedz się więcej : Czym jeszcze zajmuje się pedodonta  i wejdź na astratechdental.pl

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz