img

Zdrowe produkty za niewielkie pieniądze

Zdrowa żywność uchodzi za żywność drogą, przez co wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, czy warto jeść produkty zdrowe. Takie osoby wychodzą z założenia, że nie jest ich stać na dobre odżywianie się i pozostają przy swoich negatywnych nawykach. Na szczęście w rzeczywistości nie jest tak, że zdrowa żywność zawsze jest droga, chociaż oczywiście może być droga. Jeśli poznamy kilka prostych zasad poszukiwania dobrych produktów, okaże się, że kupowanie zdrowej żywności za rozsądne pieniądze wcale nie jest takie niemożliwe. Związane jest to głównie z faktem, że nasz kraj wciąż w dużej mierze jest krajem rolniczym i bynajmniej nie jest to rolnictwo intensywne. Producentów jest dużo, ich gospodarstwa są małe i ceny nie są windowane. Zaledwie kilka dekad temu nasi rodacy żywili się niemal idealną żywnością prosto ze wsi.

Freshmarket gazetka

Gazetka promocyjna sieci Freshmarket

Targowiska

Cały czas działają w miastach targowiska i są to miejsca, do których powinniśmy się udać w pierwszej kolejności. Dla wielu z nas wygodniejsze są hipermarkety, ale nie jest to najlepsze wyjście. Na pobliskim ryneczku często jest nie tylko lepsza żywność, ale także żywność tańsza, ponieważ produkowana jest w sposób ekologiczny, ale już nie jest tak oznaczana, a to właśnie oznaczenie jest drogie. Oczywiście nie wszystko na bazarze ma odpowiednią jakość, ale wiele rzeczy znajdzie się tam naprawdę fenomenalnych.

Przyglądajmy się produktom w sklepach

W niemal wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych i w dyskontach sieciowych pojawiają się tak zwane tanie marki, czyli marki własne sklepów. Panuje przekonanie, że są to produkty tanie o jakości odpowiedniej dla ceny, ale prawda o nich jest taka, że bardzo często są to takie same produkty, jak te leżące obok nich z piękną etykietą i dwa razy wyższą ceną. Produkują je te same firmy. Różnią się tylko opakowaniami. Co więcej, istnieje wiele produktów po prostu dobrych i tani. Jest to olej rzepakowy, są to płatki owsiane i wiele innych. Takie produkty są zdrowe i nigdy nie były drogie. Poszukać można też orzechów i pestek, które w supermarketach zwykle są rozsądnie wycenione. 

zdrowa dieta

Coś innego

W dobrze zaplanowanej diecie znajduje się zawsze dokładne wyliczenie ilości niezbędnych składników odżywczych. Jeśli mamy zjeść x gram białka, wcale nie musimy sięgać po mięso. Równie dobrze możemy zdecydować się na któryś z szerokiej gamy innych produktów bogatych w białko. Białka znajdziemy bardzo dużo chociażby w jajach iw nabiale. Twaróg, soczewica i jajka mogą spokojnie zastąpić kotlet schabowy w naszej diecie, a są tańsze od mięsa. Mięso jest zazwyczaj najdroższym składnikiem naszej diety i przy okazji najmniej zdrowym, więc rezygnacja przynajmniej z jego części byłaby dla nas bardzo pozytywnym zjawiskiem. Tym bardziej, że dla organizmu bardzo wskazane jest, by składniki odżywcze pochodziły z bardzo różnych źródeł. 

Sami zadbajmy o nasze menu

Jeśli mamy ogródek, w zasadzie nie ma żadnej wymówki, by nie zasadzić tam przynajmniej kilku rzeczy, jakichś warzyw i ziół. Mały ogródek warzywny można bez najmniejszych problemów urządzić nawet za domkiem szeregowym w mieście. Jest to proste i nie wymaga wielkiego nakładu sił. Jeśli mamy trochę więcej miejsca, możemy zdecydować się także na kilka kur i koguta. To już jest dość spore przedsięwzięcie dla współczesnego mieszczucha, ale na pewno jest to dobry kierunek. Jest to także najnormalniej w świecie fajne, ponieważ hodowanie własnej żywności to coś, czym można się pochwalić w towarzystwie. Małe krzaki pomidorów koktajlowych, zioła czy szczypiorek można bez żadnych problemów umieścić w doniczkach i uprawiać nawet na balkonie, jeśli nie mamy ogródka.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz