img

Gdy skóra głowy choruje

Szkodliwe substancje w szamponach, nieodpowiednia dieta czy choroby genetyczne prowadzą do łupieżu, alergii, uczuleń, a nawet poważniejszych chorób skóry na głowie. Jak sobie z tym radzić?

Kosmetyki do pielęgnacji, w tym szampony, są często nafaszerowane dużą ilością szkodliwych składników chemicznych. Na co zwracać uwagę w zawartości szamponów? Monika Pawelska Nowak, Produkt Manager produktów serii Linomag firmy Ziołolek informuje, jakich składników unikać w szamponach oraz jak pielęgnować chorą skórę głowy.

Jakich substancji nie powinny zawierać szampony?

SLS i SLES czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Są to syntetyczne detergenty, które stosuje się w chemii gospodarczej do usuwania brudu i tłuszczu. Są silnymi alergenami, powodują przesuszanie skóry, łupież, zaburzają wydzielanie łoju i potu, osłabiają włosy i podrażniają oczy. Tak samo niekorzystnie dla organizmu działa Propylene Glycol. Uszkadza powłokę włosa, podrażnia skórę, zaburza wydzielanie łoju, uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych, podrażnia oczy. Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA) to z kolei środki pianotwórcze, działające drażniąco na błony śluzowe i wywołujące alergie. PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy) powodują osłabienie i spulchnianie skóry, uszkadzają strukturę komórek, co powoduje łatwiejsze przenikanie szkodliwych substancji do organizmu.

Szkodliwe szampony

Chora skóra głowy

Owłosioną skórę trudniej jest właściwie pielęgnować. Poważną chorobą skóry, w tym skóry głowy, jest łuszczyca. Chociaż jest nieuleczalna można w znaczący sposób łagodzić jej objawy. Strupy, łuski i inne zmiany chorobowe na owłosionej głowie ciężko jest smarować maściami czy kremami. Monika Pawelska Nowak z Ziołolek zaleca w tym przypadku stosowanie preparatów aptecznych w postaci płynu na skórę Linomag, który dzięki zawartości oleju lnianego wspomaga leczenie objawów chorobowych. Olej lniany stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: 60 proc. Omega-3, 30 proc. razem: Omega-6 i Omega-9. Kwasy te zawarte w preparatach normalizują funkcje skóry i przyspieszają jej regenerację. Działanie to zależy w głównej mierze od zawartości kwasu linolowego (Omega-6) i kwasu linolenowego (Omega-3). Wpływają one na utrzymanie i regenerację naturalnej bariery skóry. Aplikacja płynnych preparatów na owłosione miejsca jest znacznie łatwiejsza a działanie skuteczniejsze.

Jeśli naszym problemem jest sucha skóra i swędzenie skóry głowy przyjrzyjmy się naszym szamponom i sprawdźmy ich zawartość. Jeśli zmiany są poważniejsze i skóra choruje, skonsultujmy się z lekarzem, a także stosujmy preparaty apteczne, oparte na naturalnych składnikach regenerujących, które dostępne są w aptekach bez recepty.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz