img

Olejki eteryczne w pielęgnacji włosów

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat zalet olejowania włosów. Blogerki wprost prześcigają się w ilości postów dotyczących tego, jaki rodzaj olejku i w jakiej formie zastosować, aby cieszyć się zdrowymi, miękkimi w dotyku włosami. Zachowanie to jest zupełnie zasadne, bowiem korzyści płynące ze stosowania olejków w pielęgnacji włosów są naprawdę ogromne. Aby jednak osiągane efekty były jak najbardziej zadowalające i pielęgnacja włosów była satysfakcjonująca, warto wiedzieć, po jaki rodzaj olejków sięgnąć oraz jak je właściwie zastosować. Szczególnie skuteczne w pielęgnacji są olejki eteryczne, pozyskiwane z różnego rodzaju roślin. Które z nich są najlepsze?

Pielęgnacja włosów z wykorzystaniem olejków eterycznych

Pielęgnacja włosów jest oczywiście niezbędna do tego, aby włosy wyglądały pięknie i zdrowo. Sposobów na nią jest wiele, jednak – jak łatwo się domyślić – nie każdy z nich jest równie skuteczny. Obecnie wiele uwagi poświęca się pielęgnacji włosów z wykorzystaniem olejków. Tak zwane olejowanie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób, które dopiero rozpoczynają pielęgnacyjne eksperymenty, jak i tych, które na ten temat wiedzą naprawdę wiele. Jednak olejki dobre dla włosów nie zawsze stanowią odrębną kategorię kosmetyków. Wiele z nich wchodzi bowiem w skład znanych i cenionych za swoje działanie produktów do pielęgnacji włosów. Przykładem mogą być chociażby olejki eteryczne, które większości osób kojarzą się przede wszystkim z intensywnym zapachem wykorzystywanym w aromaterapii.

Olejki eteryczne znajdziemy w produktach znanych i cenionych marek, np. w szamponach i odżywkach z linii Botanicals Fresh Care marki L’Oréal. Zastosowane w kosmetykach wykorzystywanych do pielęgnacji włosów, wykazują szereg dobroczynnych właściwości. Do tych najważniejszych należą: działanie antybakteryjne, pielęgnacja włosów, zapobieganie ich przetłuszczaniu się i wypadaniu, działanie antyseptyczne, wzmocnienie cebulek włosów i przyspieszenie ich wzrostu, łagodzenie podrażnień oraz chorób skóry głowy, takich jak łupież czy łojotok.

Pielęgnacja włosów przy pomocy olejków eterycznych jest więc jak najbardziej wskazana. Ważne jednak, aby znać zastosowanie tych najskuteczniejszych. Każdy z nich bowiem, w zależności od rodzaju rośliny, z której jest pozyskiwany, posiada nieco odmienne właściwości.

Olejki eteryczne w pielęgnacji włosów

Działanie olejków eterycznych

Pielęgnacja włosów z wykorzystaniem olejków eterycznych pozwala nie tylko poprawić ich wygląd i kondycję, ale także zniwelować niektóre z problemów skóry głowy i włosów. Aby można je było stosować zgodnie z przeznaczeniem, trzeba jednak najpierw poznać ich działanie. Zacznijmy od tych, które posiadają najszersze zastosowanie.

Olejek lawendowy poprawia ukrwienie skóry głowy, stymulując pracę cebulek włosów. Ponadto działa przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnienia i niweluje przesuszenia skóry głowy. Olejek z drzewa herbacianego przyspiesza procesy regeneracji skóry, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ponadto, podobnie jak olejek lawendowy, poprawia ukrwienie skóry głowy. Pielęgnacja włosów przy pomocy olejku rozmarynowego pozwala zmniejszyć ich przetłuszczanie się, pomaga złagodzić łupież i łojotok, a także ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. Olejek cynamonowy hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost. Ponadto działa przeciwzapalnie.

Olejek z mięty pieprzowej doskonale odświeża włosy i dogłębnie je oczyszcza. Tak jak olejek rozmarynowy, niweluje łojotok i łupież, a ponadto łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry głowy. Ze względu na zróżnicowane działanie pielęgnacja włosów przy pomocy olejków eterycznych powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb. Podobnie jak to, w jakiej formie będzie zastosowany wybrany preparat. Czy będzie to produkt do mycia zawierający olejek, odżywka, maska lub wcierka w postaci skoncentrowanego, czystego ekstraktu.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz