Coraz więcej czasu spędzonego na zakładach bukmacherskich, wizyty w salonach gier, zabawa w zdrapki? Jeśli te właśnie zajęcia stają się podstawową rozrywką trzeba mieć się na baczności, ponieważ szybko będą wciągać a ich toksyczny wpływ na nasze życie może się okazać niezwykle niebezpieczny. Nałóg rozwija się szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać, a jego zatrzymanie może się okazać bardzo trudne. Jak sobie z nim radzić, radzą eksperci z texas-holdem-poker.edu.pl
Kiedy granie jest niebezpieczne?
Podstawowy sygnał, który powinien dać nam do myślenia to sytuacja, gdy mamy mieszane uczucia w stosunku do hazardu. W takiej sytuacji z jednej strony już myślimy o kolejnej grze, z drugiej jednak wiemy, że tam możemy ranić bliskich i sobie przysparzać problemów. Taki rosnący pociąg przy jednoczesnej utracie poczucia szczęścia i spokoju. To ten znak, który powinien dać nam do myślenia.
Jeśli tak się dzieje trzeba zacząć siebie obserwować. Między innymi ważne będą nasze myśli. Nałóg będzie bowiem ukazywał się w trakcie myślenia o graniu. Zaczyna się o tym coraz częściej myśleć, rozważać różne sytuacje, trudno nam znaleźć odpowiedź co do tego jak ta nasza sytuacja powinna się zmienić.
Złudzenie innego życia – gracz zaczyna się oszukiwać
Problem będzie się również objawiał tym, że gracz żyje w pewnym złudzeniu. Tak jak to się dzieje przy każdym nałogu zaczynamy siebie oszukiwać, pojawia się coraz częściej takie myślenie, byle tylko dalej można było grać. Tak właśnie działa uzależnienie, mózg zaczyna nas oszukiwać, tak byśmy nie przestali grać, ponieważ przy nałogu gra jest jak podstawowy napęd dla naszego mózgu.
Ostatni znak, który powinno się wziąć pod uwagę to przede wszystkim pojawiające się sytuacje, w których chcemy porzucić hazard choćby na jakiś czas i jest to nieudane. Każdy specjalista leczenia uzależnień mówi, że jeśli chcemy przekonać się o uzależnieniu trzeba zrobić sobie przerwę. Jeśli okaże się, że pojawiają się nerwy, emocjonalne niedoskonałości, frustracje to znak, że problem nas dotyczy i trzeba szukać rozwiązania.
Jakie objawy są szczególnie niebezpieczne?
Te podstawowe kwestie, na jakie zwróciliśmy uwagę to te pierwsze, najlżejsze straty jakie niesie za sobą nałogowe granie. Te straty, które pojawiają się w fazie uzależnienia zaawansowanego są dużo większe i nie możemy ich zignorować. Najczęściej będą one wpływać już nie tylko na nas, ale także na innych w rodzinie, mogą zacząć zagrażać także życiu.
Pierwsza podstawowa sprawa, która wpływa na naszą decyzję co do tego, by udać się do lekarza specjalisty to pojawiające się kłopoty finansowe. To jednak tylko wierzchołek góry z problemami jakie będą nas dotyczyć. Te problemy będą się bowiem piętrzyć i na początek wiele osób nie identyfikuje ich z hazardem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę takie odczucia jak negatywne traktowanie członków rodziny, którzy czują wstyd i zaczynają unikać kontaktów z innymi ludźmi.
Wpływ na organizm
Nie da się zapominać również o tym, że nałóg to taka choroba, która będzie odbijać się także na naszym organizmie. Pojawia się stres, wyczerpanie, w wielu sytuacjach dotyczyć to będzie nie tylko samego gracza ale również całej rodziny. Organizm gracza musi przygotować się na depresję, bezsenność, problemy z zaparciami, bóle głowy, mięśni. Uzależnienie od hazardu może narodzić się niepostrzeżenie, a jego wpływ na nasze życie może być tak destrukcyjny, że trudno będzie sobie z tym poradzić. Dlatego jeśli tylko poczujemy niepokój z tym związany szybko powinniśmy podejmować działania, by w miarę możliwości szybko podejmować drogę zmierzającą do uwolnienia.
Sprawdź więcej informacji na: uzaleznienieodhazardu.pl
Komentarze (0)