img

Czym grozi niedoleczone przeziębienie?

Przeziębienie to choroba wirusowa. Najczęściej dotyka nas w sezonie jesienno-zimowym. Objawia się między innymi osłabieniem, uciążliwym katarem, gorączką, bólem gardła czy bólem głowy. Nie trudno się nią zarazić. Na szczęście nie jest trudna do leczenia.

Jak powinniśmy leczyć przeziębienie?

Przede wszystkim odpoczywać. Dać sobie czas na regenerację i dojście do siebie. Zrezygnować z pracy lub szkoły, zostać w domu i porządnie się wyspać. Warto także zadbać o pełnowartościowe, rozgrzewające posiłki oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Kiedy temperatura naszego ciała jest podwyższona, intensywniej się pocimy. Wówczas łatwiej o odwodnienie. Jeżeli męczy nas gorączka czy ból głowy, można zastosować paracetamol lub lek z grupy NPLZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Już przy pierwszych objawach infekcji górnych dróg oddechowych warto sięgnąć po wyrób medyczny Quixx Grip-protect. Tworzy swego rodzaju barierę na błonie śluzowej dróg oddechowych, dzięki czemu utrudnia wnikanie kolejnych wirusów.

Dlaczego nie powinniśmy wychodzić do szkoły/pracy podczas przeziębienia?

Po pierwsze dla własnego dobra. Z pewnością szybciej dojdziemy do siebie w sprzyjających warunkach. A dobry uczeń czy dobry pracownik to osoba zdrowa i w pełni sił. Praca podczas choroby jest mniej wydajna i wymaga od nas więcej wysiłku. Bardziej opłaca się zrobić sobie dzień lub kilka dni wolnego, niż w nieskończoność męczyć się w pracy, co chwile oczyszczając nos i łykając kolejne dawki leków. Innym powodem, dla którego powinniśmy zostać w domu jest fakt, iż wirus przeziębienia łatwo przenosi się na inne osoby. Narażamy więc naszych współpracowników na infekcję.

Jakie powikłania mogą wystąpić jeżeli nie doleczymy przeziębienia?

U osoby, która długo ignoruje objawy infekcji wirusowej i nic z nimi nie robi, może dojść do nadkażenia bakteryjnego i rozwoju poważniejszej choroby np. bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych, zapalenia ucha środkowego czy zapalenia krtani, oskrzeli, gardła lub płuc. Infekcja bakteryjna może wymagać zdecydowanie dłuższej rekonwalescencji i przyjmowania antybiotyków. Zaniedbane przeziębienia może być groźne dla osób chorujących na astmę, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), niewydolność serca czy cukrzycę i może pogarszać ich stan ogólny.

Jak ustrzec się przed przeziębieniem?

Nie jest to łatwe, gdyż wirusy przeziębienia są bardzo rozpowszechnione. Jednak są pewne sposoby, które minimalizują ryzyko zachorowania. Należy do nich mycie rąk po przyjściu z dworu, przed spożywaniem posiłku, po kontakcie z osobą chorą, po dotykaniu klamek, bankomatów czy uchwytów w autobusach. Jeżeli nie mamy możliwości umycia dłoni wodą i mydłem, skorzystajmy przynajmniej z żelu antybakteryjnego. Chcąc uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych musimy pamiętać o rozważnym dobieraniu stroju do warunków atmosferycznych. Istotny jest również regularny wysiłek fizyczny oraz odpowiednia ilość snu. Nie bez znaczenia pozostaje dieta. Powinna być zbilansowana oraz bogata w warzywa i owoce. Jeżeli to możliwe ograniczmy swój kontakt z osobami przeziębionymi.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz