Im starsze wino, tym lepsze? Niekoniecznie! Przekonaj się, jakie wino zyskuje wraz z upływem czasu.
Od czego zależy proces starzenia wina?
Cykl życia wina jest zależny od:
- miejsca pochodzenia wina,
- rocznika,
- odmiany winorośli,
- techniki winifikacji,
- warunków dojrzewania wina.
Podczas gdy niektóre wina potrzebują tylko roku, by osiągnąć pełnię swoich możliwości, inne, na przykład Grand Cru, mogą na pogłębianiu bukietu spędzić nawet dwadzieścia lat.
Jednak każde wino ma swoją „datę przydatności do spożycia”. Jeśli nie wypijemy go w kulminacyjnym punkcie rozwoju, zaczyna tracić smak i aromat.
Miej na uwadze, że czas może spowodować, że straci ono swój owocowy charakter. Wina należy otwierać zatem, gdy osiągną równowagę i harmonię w procesie starzenia, co można określić, biorąc pod uwagę, jak inne roczniki radziły sobie w podobnych okolicznościach.
Jak starzenie wpływa na smak wina?
Trzy etapy rozwoju bukietu wina:
- Młode wino - świeży, owocowy charakter.
- Wino dojrzałe - przyprawowe, suszone lub kandyzowane nuty.
- Wino u szczytu swoich możliwości - głębokie, wytrawne aromaty skóry, tytoniu, czekolady, ściółki leśnej, trufli albo wodorostów.
Jakie wino dobrze się starzeje?
Najlepiej starzeje się wino czerwone: Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo albo Sangiovese. Większość białych win zaleca się wypić w przeciągu 3 lat. Jednak jakościowe wina typu Riesling, Grüner Veltliner czy Chardonnay mogą poleżeć o wiele dłużej.
Upływ czasu sprzyja winom słodkim ze względu na późny zbiór i pieczołowitą selekcję gron. Węgierski Tokaj będzie wybornie smakował nawet po 100 latach!
Białe wino o potencjale starzenia
Węgierskie MALATINSZKY Noblesse Chardonnay może poleżakować nawet przez 10 lat. Starzone w beczce wino z biodynamicznej winnicy nie zawiera chemicznych substancji, a ręcznie zbierane grona to gwarancja wysokiej jakości.
W rezultacie powstał elegancki trunek o złożonym bukiecie. Wyróżniają się w nim nuty masła, ziół, jabłek i melona. Cytrusowy finisz przyjemnie orzeźwia i ułatwia łączenie z wieloma potrawami.
Czerwone wino o potencjale starzenia
Francuskie CHATEAU CROIX CARDINALE Grand Cru Classe Saint Emilion to wybitny kupaż Merlot, Cabernet Sauvignon oraz Cabernet Franc. Wino cenione przez krytyków, jak i koneserów. Pochodzi z niewielkiej, rodzinnej winnicy znanej z wysokich standardów. Złożony bukiet i aksamitna struktura to zasługa starzenia w beczce przez co najmniej rok. Na odpowiednią okazję CHATEAU CROIX CARDINALE Grand Cru Classe Saint Emilion może czekać nawet 35 lat.
Więcej win na każdą okazję znajdziesz na Wybieramwino.pl
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)