Jednym z zagrożeń związanych ze starzeniem się jest niewątpliwie ryzyko słabnącej pamięci i ogólnej pracy umysłu. Badacze z Massachusetts General Hospital postanowili sprawdzić czy proces ten jest nieuchronny i co może go hamować. Wyniki okazały się optymistyczne.
5 czynników ochronnych
W badaniu uczestniczyło 41 osób w grupie wiekowej 18-35 lat oraz 40 osób w wieku 60-80 lat. W ramach testu przedstawiano im listy słów, które należało powtórzyć po 20 minutach. O ile młodsi zwykle zapamiętywali 14-16 wyrazów, o tyle wśród starszych pojawiły się dwa trendy. 17 z nich wykazało pamięć równie dobrą, jak młodsza część badanych. Pozostali byli w stanie odtworzyć średnio 8 słów.
W trakcie dalszych analiz ustalono, ze za lepszy stan pamięci części seniorów odpowiada grupa 5 czynników:
-
Regularne umiarkowane ćwiczenia – oczywiście stosowane w porozumieniu z lekarzem i w stopniu odpowiednim dla własnego zdrowia. Zalecany poziom aktywności to 150 minut tygodniowo.
-
Aktywność intelektualna – jeśli seniorzy stale pobudzają swój mózg do działania, przekłada się to na jego dłuższą „młodość”. Dotyczy to zarówno różnego rodzaju gier wymagających myślenia (szachy, niektóre gry karciane), czy rozwiązywania łamigłówek, jak i np. majsterkowania lub malowania.
-
Dieta – chodzi tu o eliminację lub mocne ograniczenie takich składników, jak szkodliwe tłuszcze (np. tłuszcze trans), czerwone mięso, czy cukier i jednoczesne częste sięganie po warzywa, owoce, czy strączki (przy tych ostatnich warto pamiętać o ich odpowiednio długim namaczaniu przed gotowaniem).
-
Uczestnictwo społeczne – izolacja w starszym wieku może szybko powodować m.in. depresję. Uczestnictwo w różnych wydarzeniach i kontakt z ludźmi przeciwnie, napędza aktywność mózgu.
-
Relaksacja – rozmaite techniki relaksacji umysłu, w tym m.in. medytacja, znacząco wpływają na utrzymanie sprawności umysłu. Zwłaszcza, gdy stosuje się je codziennie.
Słabnięcie pamięci nie jest nieuniknione
Jak się okazało, istnieje mocna korelacja pomiędzy słabnącą pamięcią, a trzymaniem się zdrowego trybu życia. W przypadku seniorów z grupy o lepszej pamięci stan mózgu był podobny, jak wśród osób młodszych. U pozostałej części obserwowano zmniejszenie obszaru hipokampu i gorszy stan połączeń neuronowych.
Wnioski, jaki wyciągnięto z badan, sugerują, że odpowiednie dbanie o siebie może znacząco wydłużyć czas, przez jaki nasz umysł będzie pracować w pełni sprawnie.
Jeżeli szukasz innych podobnych informacji na temat funkcjonowania organizmu, zachęcamy do wizyty na stronie dietetyk.guru.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)