Bóle kręgosłupa pojawiają się w przypadku przeciążeń, np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów. Może być też skutkiem chorób, takich jak zwyrodnienie kręgosłupa bądź stawów bądź reumatyzmu.
Leki i gorsety
Bóle kręgosłupa można likwidować przyjmując leki bez recepty z substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Są to m.in. paracetamol, ketoprofen, naproksen i meloksykam. Dolegliwości ustępują też po zastosowaniu leków w formie żelu lub maści. Innym sposobem na zmniejszenie bólu pleców jest gorset ortopedyczny. Dzięki niemu pacjent przyjmuje prawidłową postawę i odciąża kręgosłup.
Kąpiel na ból kręgosłupa
Ciepła kąpiel pozwoli na rozluźnienie mięśni i zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć. Do wody można dodać kilka kropli olejku eterycznego, np. miętowego z drzewa sandałowego lub lawendowego. Poleca się też kąpiele w soli iwonickiej. Taka kąpiel solankowa rozszerza naczynia krwionośne i odżywia tkanki.
Gorący okład
Gorący kompres to kolejny sposób na zmniejszenie bólu kręgosłupa.
Aby go przygotować, trzeba zamoczyć materiał w gorącej wodzie i wycisnąć nadmiar płynu. Następnie dobrze jest owinąć tkaninę folią spożywczą. Sprawi, że kompres pozostanie ciepły przez dłuższy czas. W ramach okładu można też użyć termofora.
Zimne kompresy - skuteczny sposób na bóle pleców
Podobnie jak ciepło, ból zmniejsza także zimno. Dolegliwości w okolicy kręgosłupa można zniwelować, stosując zimny kompres. Należy go przyłożyć w bolącym miejscu. Jeśli do tego celu wykorzystuje się kostki lodu, trzeba pamiętać, aby nie kłaść ich na gołą skórę, lecz zabezpieczyć ją np. cienkim ręcznikiem.
Naświetlanie lampami
Bóle kręgosłupa spowodowane zapaleniem korzonków, dyskopatią, reumatycznym zapaleniem stawów, ale także nadwyrężeniem mięśni i zwyrodnieniem stawów można zmniejszyć poprzez naświetlanie lampami. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń przeznaczonych specjalnie do domowego użytku. Dostępne są m.in. lampy Sollux, Medlight, Zest Medoligth, Bioptron lub laser LED.
Sen na ból kręgosłupa
Bóle kręgosłupa zmniejszają się w nocy. Pozycja pionowa utrzymywana w ciągu dnia zwiększa przeciążenia. Po położeniu się do łóżka plecy są odciążane. Najlepiej jest kłaść się na wznak.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)