img

Czy jest już za późno na dziecko?

Każda kobieta rodzi się z określoną pulą komórek jajowych, która zaczyna zmniejszać się wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania. Komórka podczas owulacji jest uwalniana z pęcherzyków w jajnikach i gotowa do zapłodnienia. Im bliżej okresu menopauzalnego, tym mniejsza staje się rezerwa jajnikowa pacjentki. Dla rozpoznania tego stanu i oceny szans na poczęcie dziecka, wykonuje się badanie AMH.

Czym jest AMH?

AMH to hormon anty-Mullerowski, wytwarzany w komórkach rozrodczych żeńskich, jak i w męskich. U kobiet powstaje on w jajnikach, zaś u mężczyzn w jądrach. Produkcja hormonu AMH u pań rozpoczyna się wraz z wejściem w okres dojrzewania. Najwięcej hormonu AMH znajduje się w komórkach warstwy ziarnistej pęcherzyków preantralnych i antralnych. Hormon AMH pełni bardzo ważną funkcję we wzroście pęcherzyków. Zapewnia prawidłową selekcję pęcherzyka dominującego, z którego uwalniana jest komórka jajowa, zdolna do zapłodnienia, hamując wzrost pozostałych pęcherzyków.  

Badanie oceniające płodność kobiety

Badanie poziomu hormonu AMH to podstawowe badanie oceniające płodność kobiety i jej szanse na naturalne lub wspomagane poczęcie dziecka.

Badanie AMH można wykonać w każdym dniu cyklu, bowiem poziom hormonu utrzymuje się przez cały cykl na tym samym poziomie. Na podstawie wyników badania, lekarz obiektywnie może ocenić rzeczywisty stan rezerwy jajnikowej pacjentki. Powodem zlecenia badania AMH mogą być bezowocne starania pacjentki o naturalne poczęcie dziecka oraz planowana procedura in vitro.

Jakie powinno być stężenie hormonu AMH u zdrowej kobiety?

Najwyższy poziom stężenia hormonu AMH w organizmie kobiety notowany jest w okresie od dojrzewania do około 25. roku życia. Następnie naturalną koleją rzeczy jest to, że poziom AMH zaczyna spadać, aż do zaniknięcia w okresie menopauzy. Czasami panie w okresie przekwitania mają skrajnie niski poziom AMH, co również jest całkowicie typowe dla takiego wieku.

Wynik testu AMH podawany jest w jednostce „ng/ml” i może wynosić:

  • w granicach 1,0 - 3,0 ng/ml - oznacza to wynik prawidłowy w przypadku kobiety w okresie rozrodczym,
  • poniżej 1,4 ng/ml - to obniżony poziom rezerwy jajnikowej i może być interpretowany jako wejście kobiety w okres okołomenopauzalny,

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz