img

Dermokosmetyki a kosmetyki naturalne – podstawowe różnice, które warto znać

Przesuszona lub przetłuszczona cera, bolesne i nieestetyczne zaskórniki, pękające naczynka i widoczne zmarszczki – z tymi i wieloma innymi problemami skóry każdy zmaga się przez cały rok. Jesienią i zimą dają o sobie znać drastyczne zmiany temperatur – od ujemnych na dworze, po wysokie w ogrzewanych pomieszczeniach. Wiosna to czas na detoksykację zanieczyszczonej skóry, a latem konieczna staje się właściwa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Niektórzy zmagają się więc z okresowymi problemami skóry, podczas gdy u innych osób powodem jest nieuregulowana gospodarka hormonalna, przebyte choroby czy niezdrowy styl życia. Bez względu na przyczyny powstawania problemów skórnych, konieczna jest codzienna, właściwa pielęgnacja. Świadomość w tym kierunku jest bardzo duża, jednak coraz obszerniejsze oferty drogerii, pojawianie się naturalnych kosmetyków oraz liczne produkty dostępne wyłącznie w aptece nie ułatwiają wyboru. Podstawowe pytanie brzmi – czym różnią się od siebie poszczególne preparaty do pielęgnacji skóry? Wśród tych, które obecnie są na topie, czołowe miejsca zajmują dermokosmetyki oraz kosmetyki naturalne. Szeroką ofertę naturalnej pielęgnacji posiada na przykład drogeria internetowa Rossmann http://www.rossmann.pl/produkty/Dermokosmetyki,2222. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, aby zafundować swojej skórze zdrową pielęgnację.

Dermokosmetyki

Na początku warto zacząć od właściwej terminologii. Ze względu na charakterystyczną nazwę, część osób sądzi, że dermokosmetyki są przeznaczone wyłącznie do skóry z problemami dermatologicznymi. Nic do końca jest to zgodne z prawdą. Dermokosmetyki, znane również pod nazwą kosmeceutyki oraz jako produkty apteczne to preparaty, które wykazują przede wszystkim działanie lecznice, ale też upiększające. Znajdują się więc na pograniczu medycyny i kosmetologii. Tym samym, nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania ich przez osoby, które nie borykają się z wyraźnymi problemami dermatologicznymi.

Głównym wyróżnikiem dermokosmetyków jest fakt, że powstają pod okiem specjalistów – dermatologów, kosmetologów, a nawet chemików. Działanie takich preparatów jest poddawane badaniom laboratoryjnym, aby w ten sposób zagwarantować bezpieczeństwo stosowania i zapewnić jak największą efektywność. Sam proces produkcji odbywa się w sterylnych warunkach i może przypominać wytwarzanie leków.

Kolejną charakterystyczną cechą wyróżniającą dermokosmetyki na tle innych preparatów jest skład. Przede wszystkim są pozbawione sztucznych substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i inne podrażnienia. Skład dermokosmetyków oparty jest na składnikach bioaktywnych, takich jak: woda termalna bogata w minerały (selen, żelazo, magnez, cynk), witaminy (A, E, C oraz z grupy B), lipidy oraz składniki pochodzenia roślinnego (m.in.: aloes, zielona herbata, miłorząb japoński, soja, żeń-szeń).

Jeszcze jeden element wyróżnia dermokosmetyki – ich dostępność. Ze względu na produkcję kosmeceutyków, która jest objęta nadzorem specjalistów z branży medycznej, głównym miejscem ich sprzedaży są apteki. Z pewnością są to miejsce, w których dostępna jest cała gama dermokosmetyków. Stąd też ich popularna nazwa ­­– kosmetyki apteczne. Jednak bez przeszkód można je kupić również w dobrych, sprawdzonych drogeriach.

Dla kogo dermokosmetyki?

Ze względu na zawartość cennych składników i brak jakichkolwiek sztucznych substancji, dermokosmetyki są bezpieczne, a dzięki specjalistycznej produkcji są niezwykle skuteczne. W związku z tym, stosować je mogą przede wszystkim osoby z problemami skórnymi, które są w trakcie leczenia. Jednocześnie nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby z ich dobroczynnego działania korzystały również te osoby, których celem jest wyłącznie poprawa kondycji skóry. Dermokosmetyki sprawdzą się więc w przypadku:

- skóry naczyniowej i wrażliwej,

- trądziku (różnych jego odmian),

- fotoalergii,

- łuszczycy,

- łupieżu,

- atopowego zapalenia skóry,

- przebarwień na skórze,

- egzemy,

- skóry przesuszonej i odwodnionej.

Działanie łagodzące, przeciwzapalne, odżywiające i kojące nie tylko hamuje rozwój problemów na tle dermatologicznym, ale też korzystnie wpływa na widoczną poprawę kondycji skóry, która staje się elastyczniejsza, napięta i dogłębnie zregenerowana. Co więcej, dermokosmetyki z powodzeniem są wykorzystywane przez kobiety w ciąży i do codziennej pielęgnacji niemowląt.

Kosmetyki naturalne

Już sama nazwa wskazuje, że kosmetyki naturalne są pozbawione sztucznych składników i drażniących parabenów, zawierając jedynie zdrowe substancje. Tym, co je wyróżnia na tle innych składników, jest oparcie ich składu o zioła. To dzięki nim kosmetyki naturalne są bezpieczne dla skóry, ale by zobaczyć wyraźne efekty ich działania, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie zmienia to faktu, że kosmetyki pozbawione chemii na rzecz substancji roślinnych, głównie ziół, są bardzo zdrowe i mają korzystny wpływ na stan skóry.

Produkcja kosmetyków naturalnych nie podlega tak drastycznym wymogom, jak dermokosmetyki, dlatego tez ich dostępność jest znacznie większa. Głównymi miejscami, w których można kupić kosmetyki naturalne, są dobre drogerie i sklepy zielarskie.

Dermokosmetyki i kosmetyki naturalne dostępne w drogeriach i aptekach

Oba rodzaje kosmetyków obejmują szeroką gamę produktów. Wśród najbardziej kojarzonych dermokosmetyków można znaleźć preparaty do twarzy – kremy, mleczka, toniki, płyny micelarne, ale też kosmetyki do pielęgnacji całego ciała i włosów. Szampony, balsamy, kremy do rąk, emulsje i płyny do kąpieli przydają się bowiem każdemu kto zmaga się z przesuszoną skórą na całym ciele, łuszczycą lub egzemą, alergią skórną czy łupieżem. Kosmetyki naturalne są dostępne w tak samo szerokiej ofercie, choć głównie kojarzone są z preparatami upiększającymi, takimi jak: maseczki do twarzy, peelingi czy serum.

Dodatkowo, wielu producentów oferuje specjalne serie dermokosmetyków, które zostały opracowane z myślą o pielęgnacji niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dermokosmetyki a kosmetyki naturalne – podstawowe różnice

Zarówno dermokosmetyki, jak i kosmetyki naturalne nie zawierają substancji chemicznych, ani jakichkolwiek składników, które mogą wywoływać podrażnienia. Oba rodzaje preparatów do pielęgnacji skóry można więc bezpiecznie stosować, jednak istnieją pomiędzy nimi pewne podstawowe różnice:

zadaniem dermokosmetyków w pierwszej kolejności jest wspieranie leczenia chorób dermatologicznych, jednak można je stosować również na zdrową skórę. Podobne działanie wykazują kosmetyki naturalne, choć leczenie jest w ich przypadku nieco słabsze;

- efekty działania leczniczego są wyraźniejsze i pojawiają się szybciej w przypadku stosowania dermokosmetyków;

- dermokosmetyki są oparte na składnikach bioaktywnych, których nie sposób naleźć w tak dużej ilości w innych preparatach;

- dermokosmetyki są łatwo dostępne w aptekach, ale i drogeriach, natomiast całą gamę kosmetyków naturalnych można kupić przede wszystkim w drogerii;

- dermokosmetyki są produkowane w sterylnych, laboratoryjnych warunkach przy ścisłej współpracy dermatologa z kosmetologiem, dlatego ich działanie jest bardziej specjalistyczne niż kosmetyków naturalnych.

Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku jakichkolwiek poważniejszych problemów skóry (egzema, trądzik, fotoalergia itp.), konieczna jest konsultacja z lekarzem, który właściwie zdiagnozuje problem i ustali leczenie. Dermokosmetyki są bowiem dodatkową bronią, którą można wspierać terapię. Natomiast, stosowanie kosmeceutyków oraz kosmetyków naturalnych w ramach codziennej pielęgnacji jest wskazane dla każdego. Bogactwo wartościowych składników przy jednoczesnej rezygnacji z substancji chemicznych może tylko wyjść wszystkim na zdrowie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz