img

Bóle głowy- skąd się biorą i jak postępować gdy się pojawią?

Należą do jednych z najczęstszych dolegliwości dotykających społeczeństwo. Bywają uciążliwe i uniemożliwiają funkcjonowanie w ciągu dnia. Mogą być spowodowane przez niewłaściwy tryb życia lub zwiastować objawy poważnej choroby.

Przyczyny i rodzaje bólów głowy

Ból głowy nie zawsze jest objawem alarmującym. Może towarzyszyć złemu samopoczuciu po nieprzespanej nocy, zwiastować infekcję, czy przeziębienie. W prawidłowej medycznej klasyfikacji do pierwotnych, samoistnych bólów głowy, zalicza się migrenę, ból napięciowy i klasterowy. Mogą być także wywołane przez wysiłek, związane z aktywnością seksualną, mieć tło kaszlowe, czy wybudzać w nocy. Natomiast wtórne bóle głowy mają związek z mechanicznymi zmianami w obrębie struktur wewnątrz czaszkowych tj. duże naczynia żylne, tętnice, czy opony mózgowe. Często wiążą się z urazami głowy lub szyi, chorobami oczu, uszu, nosa, zatok i zębów. Towarzyszą także poważniejszym dolegliwościom tj. udar krwotoczny, czy nadciśnienie złośliwe. Najbardziej niebezpieczne i wymagające natychmiastowej reakcji są nagłe, bardzo silne bóle głowy. Mogą być objawem krwotoku podpajęczynówkowego lub innego stanu zagrożenia życia. Niepokojące są również bóle występujące po raz pierwszy u osób po 50 roku życia, lub zmiana charakteru dotychczasowych dolegliwości. Popularne są także tzw. bóle głowy z odbicia, występujące u osób nadużywających leków przeciwbólowych, które w tym przypadku same stanowią przyczynę.

Migrena- jak ją rozpoznać?

Aby postawić rozpoznanie migreny musi występować >5 napadów bólu głowy, trwających od 4 do 72h, umiejscowionych po jednej stronie, mieć pulsujący charakter, umiarkowane lub znaczne natężenie i nasilać się w czasie zwykłej aktywności fizycznej. W czasie napadu występują nudności lub wymioty oraz nadwrażliwość na dźwięk lub światło.

Jak zapobiegać bólom głowy?

Przede wszystkim, trzeba zadbać o higienę dnia codziennego. Unikać sytuacji stresowych, posiłki spożywać w spokoju, zadbać o regenerację organizmu i starać się aby sen trwał od 7 do 9 godzin dziennie. Niezastąpione może okazać się regularne nawadnianie organizmu, poprzez wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie.

Co robić gdy pojawi się ból?

W przypadku łagodnych i umiarkowanych bólów głowy zaleca się stosowanie doustnych leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) w tym kwas acetylosalicylowy, lub preparatów złożonych np. paracetamol i NLPZ z dodatkiem kofeiny lub ergotaminy. Jeżeli jeden lek okaże się nieskuteczny można wypróbować inny z tej grupy. W przypadku silnych i umiarkowanych migrenowych bólów głowy zaleca się leki z grupy tryptanów. Natomiast u kobiet ciężarnych we wczesnym etapie ciąży stosuje się NLPZ, zaś w III trymestrze ciąży i okresie karmienia piersią są bezwzględnie przeciwwskazane.

Gdy leczenie doraźne nie przynosi efektów, a dolegliwości nie ustępują, a nawet ulegają nasileniu należy zgłosić się do lekarza. W tym wypadku przydatna może być zarówno konsultacja neurologiczna oraz okulistyczna. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas, warto odwiedzić placówkę medyczną, jak np. Centrum Medyczne DP MED, w którym bez problemu znajdziemy obu specjalistów, a także wykonamy niezbędne badania celem dalszej diagnostyki. Dodatkowo wizytę w tym ośrodku można umówić za pomocą strony internetowej https://dpmed.pl/ , co stanowi znaczne ułatwienie.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz