Szukasz sposobu, by wygładzić skórę, zlikwidować cellulit lub powstrzymać wypadanie włosów? Słyszałaś o terapii osoczem, ale masz pewne obawy? W takim razie dowiedz się, w jaki sposób naprawdę przebiega ten zabieg i skąd brany jest materiał wykorzystywany w trakcie zabiegu.
Jaka substancja wykorzystywana jest przy zabiegach z osoczem?
Na pewno słyszałaś krwiożercze opowieści o „wampirzym liftingu”, wstrzykiwaniu krwi w celu odmłodzenia i naprawy uszkodzonych tkanek. Obawiasz się więc, że podczas zabiegu osoczem otrzymasz krew nieznanej osoby i zarazisz się jakimś wirusem lub chorobą. Spokojnie. Nic takiego nie będzie miało miejsca, bo do zabiegów, gdzie używa się osocza, wykorzystuje się własną krew. A dokładniej - odwirowane z niej płytki krwi plus właśnie osocze. Zaskoczona? Zobacz więc jak to działa.
W jaki sposób pozyskuje się osocze do zabiegu?
Aby przeprowadzić regenerujący zabieg przy użyciu osocza, potrzebna jest krew. Pobiera się ją pacjentowi przed badaniem. Jest to około 20 ml (dla porównania - podczas standardowego pobrania krwi jest to około 10 ml). Następnie krew wędruje do specjalnej wirówki, gdzie oddzielone zostają osobno erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki) oraz trombocyty (płytki krwi). I tylko te ostatnie zostają użyte do zabiegu, albowiem tylko one mają najmocniejsze właściwości regeneracyjne. W jaki sposób udaje się oddzielić od siebie różne krwinki? Otóż, posiadają one różny ciężar. Po odwirowaniu, na dole probówki osiadają więc najcięższe erytrocyty, potem są leukocyty i trombocyty a na wierzchu pozostaje osocze.
Jakie składniki krwi wpływają na odbudowę tkanek?
Jak już wspominaliśmy, do zabiegu używa się tylko części krwi, czyli osocza i płytek krwi. Są one koloru żółtego, więc wbrew obiegowej opinii, nie wyglądasz podczas zabiegu jak wampir umazany krwią. Trombocyty (płytki krwi) uwalniają cytokiny, które stymulują komórki do odnowy. Cytokiny to np.:
- PDGF (płytkopochodne czynniki wzrostu). Odpowiadają za pobudzenie do odnowy komórek mezenchymalnych takich jak np. fibroblasty oraz komórek mięśni gładkich. Fibroblasty zajmują się produkcją kolagenu oraz innych białek, które decydują o jędrności i elastyczności skóry. Dlatego też zabieg z osoczem tak dobrze sprawdza się w przypadku osób, które chcą spłycić zmarszczki i odmłodzić swój wygląd.
- TGF-beta 1 oraz TGF-beta 2 (transformujący czynnik wzrostu beta). Dzięki nim następuje namnażanie się i różnicowanie różnych typów komórek niezbędnych do odnowy skóry. Stymulują syntezę DNA, co powoduje lepszy i szybszy efekt regeneracji cery.
- VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyń). Sprzyja budowie nowych naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie komórek.
- EGF (czynnik wzrostu nabłonka). Przyspiesza gojenie ran, pobudza tworzenie nowych komórek.
Jak widać, osocze bogatopłytkowe, czyli takie, które zawiera w sobie dużą ilość trombocytów, to idealny materiał do odnowy i regeneracji skóry.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)