img

Dlaczego puchną nam nogi?

Puchnące nogi zazwyczaj są wynikiem nadmiernego gromadzenia się płynu w tkankach nóg. Obrzękowi towarzyszą często uczucie zmęczenia, ciężkości nóg, zmiana koloru czy swędzenie skóry. Opuchnięte nogi mogą być związane z problemami zdrowotnymi jak choroby układu krążenia czy nerek. Do nadmiernego gromadzenia się płynu w kończynach dolnych może prowadzić też niewłaściwa, zawierająca zbyt dużo soli dieta, nadwaga czy ubogi w ruch tryb życia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny opuchniętych nóg.

U kobiet opuchnięte nogi często wiążą się z cyklem menstruacyjnym

W kobiecym organizmie w trakcie cyklu menstruacyjnego dochodzi do zmian stężenia hormonów w zależności od jego fazy. W drugiej fazie rosnące stężenie estrogenu wpływa między innymi na gospodarkę wodną prowadząc do zatrzymywanie płynów w organizmie. W wyniku tego kobiety w tym okresie mogą przybierać na wadze, mieć problemy z opuchniętymi kończynami czy brzuchem. Aby zmniejszyć opuchliznę przed okresem można nosić rajstopy uciskowe ułatwiające odpływ płynów z kończyn dolnych, warto pamiętać też o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie.

Spuchnięte nogi mogą być pierwszą oznaką choroby żylnej kończyn dolnych

Pojawiające się po całym dniu obrzęki nóg, którym towarzyszy uczucie ciężkości i zmęczenia mogą oznaczać problemy z żyłami powierzchownymi kończyn dolnych. Żyły te odprowadzają krew z tkanek powierzchownych jak skóra czy tkanka łączna. Czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, nadwaga czy siedzący/stojący tryb pracy mogą być przyczyną zaburzenia transportu krwi przez te naczynia prowadząc do ich niewydolności. W takim wypadku sposobem jest usprawnienie krążenia żylnego poprzez regularną aktywność fizyczną czy noszenie uciskowych rajstop. Dodatkowo, aby złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchniowych możemy sięgnąć po żel z heparyną, które aplikowane miejscowo wspomagają mikrokrążenie oraz działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Opuchlizna nóg jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków

Opuchnięte nogi znajdują się na liście skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem niektórych leków. Przykładem mogą być blokery kanału wapniowego stosowane w przypadku nadciśnienia tętniczego czy choroby wieńcowej. Do powstawania opuchlizny nóg mogą przyczyniać się też doustne leki steroidowe jak prednizon, które zatrzymują  sód w organizmie tym samym zakłócając gospodarkę wodną. Wśród bardziej powszechnie stosowanych leków mogących przyczyniać się do obrzęków są niesteroidowe leki przeciwzapalne (w skrócie NLPZ, np. ibuprofen) oraz hormonalne leki antykoncepcyjne. W przypadku NLZP obrzęki są najczęściej łagodne i szybko mijają po odstawieniu. Gdy puchnięcie obserwujemy po lekach antykoncepcyjnych należy szybko skonsultować to z ginekologiem.

Zastoinowa niewydolność serca – gdy obrzęk nóg wskazuje na poważny problem

U osób, które od długiego czasu borykają się z chorobami układu krwionośnego, jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze czy kardiomiopatie, obrzęki nóg mogą wskazywać na niewydolność serca. W takich wypadkach występuje również ogólna męczliwość, duszności czy brak apetytu. Gdy cierpisz na przewlekłe choroby układu krążenia puchnięcie nóg powinno skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza.

Opuchnięte nogi, a problemy z nerkami

Nerki odpowiadają za filtrowanie krwi i usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Gdy praca nerek jest zaburzona w organizmie zatrzymywane są płyny odkładając się w tkankach, np. w nogach i rękach, i powodując ich puchnięcie. Gdy nie znajdujesz konkretnej przyczyny dla opuchniętych nóg, a dodatkowo towarzyszą im zmęczenie organizmu, skrócony oddech nadmierne pragnienie czy wymioty to bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz