Żele intymne, lubrykanty i globulki są szeroko stosowane w celu nawilżenia pochwy. Zmniejszają uczucie suchości, poprawiają jakość współżycia, regenerują śluzówkę, a także przyspieszają gojenie i leczenie infekcji. Ograniczają również ryzyko tarcia, a przez to powstawanie otarć i mikrourazów.
Dlaczego nawilżenie pochwy jest ważne?
Stosowanie środków nawilżających śluzówkę pochwy ma na celu nie tylko ułatwienie współżycia, ale także utrzymanie odpowiedniego komfortu i higieny poprzez łagodzenie pieczenia, świądu czy wrażenia napięcia.
Uczucie suchości pochwy nie powinno być kojarzone wyłącznie z okresem przekwitania i pojawianiem się pierwszych zmian atroficznych (zanikowych) pochwy. Fizjologicznie zmniejszone nawilżenie okolic intymnych ma miejsce także przed miesiączką. Może być również jednym z efektów stosowania leczenia hormonalnego, w tym przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Podobne problemy zgłaszają kobiety po porodzie i zabiegach ginekologicznych, które wracają do aktywności seksualnej.
Suchość pochwy jest przyczyną powstawania mikrouszkodzeń i otarć pochwy w czasie zbliżenia, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych o różnym podłożu. Niski poziom nawilżenia zmniejsza znacznie komfort współżycia u obojga partnerów.
Stosowanie środków nawilżających nie powinno być więc kojarzone wyłącznie z poprawą jakości stosunków seksualnych, elementem urozmaicającym współżycie, ale formą doraźnego zapobiegania suchości pochwy i jej powikłań. Środki nawilżające stosowane dopochwowo wspierają procesy regeneracji i gojenia, łagodzą dyskomfort, ułatwiają leczenie stanów zapalnych.
Czym i jak nawilżać pochwę?
Część kobiet sięga po lubrykanty, które promowane są jako te, które uatrakcyjniają współżycie. Bywa, że zawierają dodatkowe substancje zapachowe, a ich skład wzbogacony jest o olejki, które zwiększają wrażliwość stref intymnych na dotyk, a poprzez to potęgują doznania.
W celu nawilżenia pochwy najbezpieczniej jest jednak stosować produkty, które nie zawierają parabenów, olejków i wyciągów roślinnych, a także środków zapachowych. Do nawilżenia pochwy wystarczy żel intymny bezzapachowy z neutralnym pH. Jest on całkowicie bezpieczny, nie uczula, nie wpływa negatywnie na naturalne, lekko kwaśne pH pochwy. Może być stosowany z prezerwatywą lub z innymi barierowymi środkami antykoncepcyjnymi. Można go kupić w każdej aptece i na portalach online np. tu: https://www.doz.pl/apteka/k4594-Uklad_moczowo-plciowy.
Należy pamiętać, że żel intymny nie jest środkiem antykoncepcyjnym. Nie powinien być używany z innymi środkami zapobiegającymi ciąży stosowanymi miejscowo – np. żelem plemnikobójczym.
W skład żeli intymnych, w zależności od produktu, wchodzi najczęściej kwas hialuronowy (chroni i nawilża), kwas mlekowy (zapewnia utrzymanie naturalnego pH), glikogen (odżywia pałeczki mlekowe). Żel intymny można stosować zewnętrznie – na okolice zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznie, przy użyciu aplikatora.
Co można stosować do nawilżenia zamiast żeli intymnych?
Alternatywą dla żelu są globulki. Ich składnikiem także jest kwas hialuronowy, który zapewnia właściwe nawilżenie i odnowę błony śluzowej pochwy. Produkty tego typu ułatwiają leczenie i gojenie się ran po porodzie, zabiegach ginekologicznych, leczeniu onkologicznym. Wyroby te powinny być stosowane przez dłuższy czas, tak, by doszło do pełnej regeneracji śluzówki – najczęściej przez kilka dni (na noc), a następnie w kilkudniowych odstępach.
Globulek nawilżających nie powinno się aplikować bezpośrednio przed stosunkiem, a także w okresie menstruacji.
Artykuł partnera
Komentarze (0)