img

Soczewki kontaktowe - wskazania i przeciwwskazania

Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność czy prezbiopię. To wygodny sposób na poprawę ostrości widzenia, sprawdzające się zwłaszcza u osób prowadzących aktywny tryb życia czy uprawiających sport. Nie każdy jednak może korzystać z soczewek. Przeciwwskazaniem są poważne stany zapalne oczu, zaburzenia hormonalne czy stosowanie niektórych leków.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. O rodzajach soczewek można dowiedzieć się ze strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl. Szkła kontaktowe są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu dostosowują się do kształtu oka. Umieszcza się je na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię gałki ocznej. Szkła kontaktowe przeznaczone są do korekcji wad wzroku, ale można ich używać tylko w celach kosmetycznych, jak: soczewki kolorowe czy zmieniające kształt źrenicy.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Przeciwwskazaniem do używania szkieł kontaktowych jest stan obniżonej odporności organizmu, np.: w czasie przeziębienia czy chorowania na cukrzycę. Ciało, w tym także oczy, są wtedy bardziej podatne na infekcje grzybicze i bakteryjne. Z noszenia soczewek powinny również zrezygnować osoby z przewlekłymi stanami zapalnymi oczu, jak zapalenie spojówek, nadużywające alkoholu bądź zażywające leki antydepresyjne i uspokajające. Wpływają one bowiem na zmniejszenie się wydzielanych łez, przez co oczy szybciej wysuszają się. W przypadku alergii zaleca się stosowanie soczewek jednodniowych w porozumieniu z lekarzem bądź całkowite zaprzestanie ich stosowania, jeśli powodują dyskomfort. Przeciwwskazaniem do korekcji wzroku szkłami kontaktowymi jest również zespół suchego oka oraz zaburzenia hormonalne, jak: nadczynność tarczycy, ciąża czy okres menopauzy. Pielęgnacja soczewek może również stanowić problem u bardzo małych dzieci lub osób w podeszłym wieku, dlatego im także nie zaleca się ich stosowania.

Soczewki kontaktowe – dla kogo?

Przy braku przeciwwskazań do stosowania soczewek są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrezygnować z noszenia okularów bądź czują się w nich niekomfortowo. Szkła kontaktowe korygują wszystkie wady wzroku, a zwłaszcza astygmatyzm oraz jego skomplikowaną odmianę, czyli stożek rogówki. Są dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty, w szczególności: bieganie, sztuki walki czy wspinaczka, w trakcie których zwykłe okulary mogą się zsuwać i być niewygodne. W noszeniu szkieł kontaktowych nie przeszkadzają również warunki atmosferyczne, ponieważ nie parują ani nie brudzą się. Soczewki stosowane są jako opatrunek, zwłaszcza przy trudno gojących się ranach rogówki, gdzie wymagana jest ochrona oka przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Szkła kontaktowe pomagają przy zaburzeniach rozwojowych oka, jak aniridia. Jest to schorzenie polegające na braku tęczówki, gdy źrenica jest całkiem czarna. Soczewki kolorowe pomagają uzyskać naturalny wygląd oka, co znacznie poprawia komfort codziennego życia.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz