img

Saunowanie – zalety sauny

Prawie każda kultura europejska, u zarania dziejów, korzystała z przestrzeni podobnych do saun. Nagrzewanie się parą wodną było powszechne w szczególności w Rosji i Skandynawii. Dziś sauna jest jeszcze bardziej popularna niż kiedyś. Jej zalety doceniają lekarze i fizjoterapeuci na całym świecie.

Saunowanie – dla zdrowia i urody

Seans w saunie trwa zwykle kilkanaście minut. Polega on na wejściu do pomieszczenia nagrzanego nawet do 100 stopni Celsjusza. W czasie seansu temperatura całego ciała podnosi się o jeden stopień. Skóra może mieć jednak nawet do 42 stopni Celsjusza! Tak mocne rozgrzanie sprzyja produkowaniu przez organizm komórek odpornościowych we krwi. Dzięki temu Twoje ciało jest w stanie w naturalny sposób pozbyć się wirusów i bakterii. Ponadto odpowiednie korzystanie z sauny sprzyja uwolnieniu się z chronicznego powracania napięcia mięśniowego.

Sauna pomaga także pozbyć się toksyn. Regularne stosowanie saunowania umożliwia znaczną poprawę ukrwienia skóry. Ze względu na to, że krew lepiej krąży, więcej składników odżywczych dostaje się do każdej komórki ciała. Zarówno skóra, jak i włosy zaczynają więc lepiej wyglądać.

Tradycja stara jak świat

Saunowanie było stosowane przez wielki i to przez przedstawicieli kultur różnych kontynentów. Tego rodzaju praktyki były znane zarówno u Eskimosów, jak i Azteków, Indian, ludności Korei, Japonii i północnej Europy. Naukowcy dowodzą, że seanse nadmiernego rozgrzewania organizmu odbywały się już w czasie epoki kamienia. Wówczas kąpiele w rozgrzanej parze były zażywane w chatach z gliny lub w jamach wykopanych w ziemi.

Obecnie najbardziej znane są sauny fińskie. Początkowo Finowie budowali je z kamienia lub tworzyli namioty ze skór i futer. Dopiero po pewnym czasie sauny zaczęto wytwarzać z drewna.

Różne rodzaje saun

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele wariantów saun. Saunowanie w Parku Wodnym Bania w Białce Tatrzańskiej opiera się na różnorakich możliwościach. W kompleksie znajdziemy m.in.:

  • typową Saunę Fińską z piecem do naparów (z piecem, który rozgrzewa się do 100 stopni Celsjusza);
  • grotę kamienną z dozowaniem solanki z jodem;
  • saunę góralską nagrzewającą się do 60 stopni Celsjusza;
  • ruską Banię o temperaturze 65 stopni Celsjusza
  • wypoczywalnię, która zawieraj 20 komfortowych leżaków, koce i podgłówki (wypoczywalnia jest idealna dla tych, który preferują spokojny relaks);
  • łaźnię parową o temperaturze do 45 stopni Celsjusza.

Saunowanie jest dobre dla każdego – obecnie kompleks posiada  dużo wariantów tego rodzaju terapii, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz