img

Podłączamy laptopa do telewizora

Największą zaletą telewizorów jest spora przekątna ekranu oraz wysoka jakość generowanego obrazu. Po stronie wad należy natomiast zapisać to, że nie wszystkie modele gwarantują nam dostęp do wielu przydatnych programów i aplikacji, także tych sieciowych. W takich sytuacjach z ratunkiem przychodzi nam laptop.

Za jego pomocą możemy skorzystać z serwisów streamingowych, aplikacji społecznościowych czy zwykłych stron internetowych. Dlatego też często jest on traktowany jako narzędzie pozwalające na rozszerzenie możliwości wykorzystania zwyczajnego telewizora, pozbawionego technologii Smart.

Korzyści z połączenia laptopa do telewizora są jednak dwustronne. Granie za 15-calowym ekranie nigdy nie będzie tak fascynujące, jak zabawa na z wykorzystaniem 30-, 40 czy 50-calowego telewizora. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać całkiem nową jakość elektronicznej rozgrywki. Jest to o tyle kuszące, że obecnie podłączenie obu urządzeń jest bardzo proste, może być także wykonane na kilka różnych sposobów.

Używamy kabli

Zaczniemy od sposobu najprostszego związanego z użyciem odpowiednich kabli. Ich rodzaj uzależniony jest od tego, z jakich dokładnie złączy posiadają urządzenia. Nowy telewizor Samsung czy też wiele innych modeli zazwyczaj dysponuje bogatą paletą złączy, na której znajduje się wejście HDMI, VGA, DVI czy też Composite.

W przypadku laptopów bywa z tym różnie – wiele zależy od ich wymiarów oraz przeznaczenia. Typowe modele multimedialne i biznesowe zazwyczaj są wyposażone w złącze HDMI, nadal w wielu z nich wykorzystywane jest także tradycyjne złącze VGA, które jednak będzie wymagało odpowiedniego przewodu audio. W przeciwnym wypadku dźwięk będzie odtwarzany nie z telewizora a z laptopa.

Dlatego też najlepszym wyjściem wydaje się być użycia kabla HDMI, gwarantującego cyfrowe przesyłanie zarówno sygnału audio, jak i video. Zapewnia on również najstabilniejsze połączenie. Jeżeli chodzi o sam proces podłączenie, sprawa wygląda bardzo prostu.

Na początku musimy oczywiście połączyć oba urządzenia kablem (warto zastanowić się nad jego długością. Zbyt krótki kabel może być sporym utrudnieniem), a następnie zmienić na telewizorze źródło sygnału na HDMI (wiele modeli posiada kilka wejść HDMI, dlatego należy sprawdzić, do którego konkretnie podłączony został kabel). Powinno to wystarczyć, aby na ekranie telewizora pojawił się pulpit laptopa. Niektóre komputery nie przełączają się w sposób automatyczny, dlatego konieczne jest wybranie odpowiedniej opcji.

Wystarczy z poziomu pulpitu przejść do sekcji „ustawienia ekranu”, a następnie znaleźć opcję „wiele ekranów”. Następnie musimy wskazać nasz telewizor. Niektóre laptopy posiadają specjalne skróty klawiszowe, które skracają cały proces przełączania się pomiędzy dwoma ekranami.

Podłączenie bezprzewodowe

Ciągnące się po pokoju kable często stanowią poważne utrudnienie, dlatego wiele osób postanawia skorzystać z innych rozwiązań.

Nowy laptop Lenovo, Acer czy Asus może obsługiwać technologię Intel WiDi, która umożliwia bezproblemowe połączenie komputera z telewizorem bez użycia kabli. Często wystarczy wybranie jednej opcji, by wszystko było gotowe. Z technologii WiDi korzystają przede wszystkim nowe laptopy, dlatego posiadacze starszych urządzeń mogą mieć problemy – to samo tyczy się zresztą telewizorów. Podobnym działaniem wyróżnia się standard DLNA, który również służy do bezprzewodowego przesyłania plików. Jest on jest jednak dostępny w znacznie większej liczbie urządzeń niż wspomniana technologia Intel WiDi.

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z obu rozwiązań, możemy zaopatrzyć się w zewnętrzne urządzenia, które są podłączane do telewizora poprzez złącze HDMI lub port USB. Mogą być to modele wspomagające streaming z laptopa do telewizora lub będące osobnymi, niewielkimi komputerami, posiadającymi wgrany system operacyjny.

Niezależnie od tego, z jakiego rozwiązania skorzystamy, warto pamiętać, że system Smart TV to niejedyna możliwość rozszerzenia funkcjonalności posiadanego przez nas telewizora.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz