img

Białaczka. Znalezienie dawcy szpiku może uratować życie

Białaczka to nowotwór układu krwiotwórczego, a więc nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. Jakie są rodzaje i objawy białaczki? Jak się ją leczy i dlaczego każdy z nas może uratować życie choremu?

Rodzaje białaczki

U osoby cierpiącej na raka krwi dochodzi do namnażania się nieprawidłowych komórek w szpiku kostnym. Nieprawidłowe komórki krążąc po organizmie przez krwioobieg niszczą zdrowe komórki i atakują inne organy np. wątrobę, nerki czy śledzionę.

Białaczka ma kilka typów, a każdy z nich charakteryzuje się innym przebiegiem. Ze względu na przebieg choroby wyróżniamy białaczkę ostrą i przewlekłą. Ponadto wyróżnia się także białaczkę limfoblastyczną i białaczkę szpikową.

Przyczyny i objawy białaczki

Trudno jest określić przyczynę choroby. Może ona dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci i stanu zdrowia. Wśród możliwych przyczyn należy wymienić nieprawidłową pracę układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne, infekcje wirusowe, a także czynniki fizyczne, biologiczne lub chemiczne takie jak np. stałe przebywanie w pobliżu niebezpiecznych substancji lub ekspozycja na promieniowanie.

Niestety, objawy białaczki nie są charakterystyczne. Zdarza się, że przypominają objawy przemęczenia, stresu i innych chorób. Chory może odczuwać ogólne osłabienie, szybkie męczenie się i złe samopoczucie. Po pewnym czasie może pojawić się przyspieszone tętno i oddech, a także szum w uszach i zawroty głowy. Jednym z objawów może być również blada skóra, wybroczyny skórne, naloty na migdałkach, w jamie ustnej lub na języku, a także siniaki.

Objawy te nie muszą się jednak pojawić. W przypadku białaczki przewlekłej zdarza się, że symptomy nie występują nawet przez kilka lat. Chorzy są wówczas bardziej podatni na infekcje, odczuwają osłabienie, potliwość w nocy, ból gardła i mniejszy apetyt przy jednoczesnym uczuciu pełności w żołądku.

Jak się leczy białaczkę?

Białaczkę leczy się przede wszystkim za pomocą chemioterapii i leków dostosowanych do konkretnej odmiany białaczki. W wielu przypadkach jedyną szansą na uratowanie życia jest jednak przeszczep szpiku kostnego od dawcy, który daje szanse na odtworzenie układu krwiotwórczego chorego.

Co istotne, odsetek pacjentów, u których dochodzi do wyleczenia choroby, wzrasta. Dzieje się tak m.in. dzięki znalezieniu odpowiedniego dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Największą bazą potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w Polsce jest baza  Fundacji DKMS. By dowiedzieć się jak zostać dawcą szpiku wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz