Niestety problem z prawidłowym widzeniem ma coraz więcej osób młodych, dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie wzroku u okulisty. Jednak jeśli już stwierdzono u Ciebie wadę widzenia, powinieneś zastanowić się na jego korygowaniem. Podpowiemy co należy zrobić i działać skutecznie, aby zniwelować to uczucie dyskomfortu lub całkowicie przywrócić poprawne funkcjonowanie narządu wzroku.
Kiedy należy zacząć się martwić?
Na pewno każdy odczuwa delikatną różnicę, gdy nagle musi coraz częściej mrużyć oczy, przybliżać lub oddalać się dla lepszego widzenia albo momentami dostrzega obraz we mgle. To tylko część podstawowych i najczęściej spotykanych objawów, z którymi możesz mieć do czynienia podczas rozwijania się wady wzroku. Jakiekolwiek pierwsze niepokojące symptomy powinny zostać od razu zbadane przez specjalistę, byś mógł wiedzieć jak najwcześniej o ewentualnych problemach ze wzrokiem.
Im szybsza będzie Twoja reakcja, a tym samym mniejsza moc wady, tym prędzej i skuteczniej będziesz mógł zareagować korzystając z różnych środków korygujących.
Diagnoza wady wzroku
Skonsultowanie się z okulistą i przejście przez szereg badań pozwoli na wykrycie i stwierdzenie z jaką wadą wzroku masz do czynienia. Możliwości jest kilka, a najczęściej mowa o krótko- lub dalekowzroczności, gdzie problem pojawia się podczas dostrzegania przedmiotów z bliży lub dali. Następnie może pojawić się niezborność oka nazywana również astygmatyzmem, co już wiąże się z niewyraźnym widzeniem z różnych odległości, a także wieloma innymi zaburzeniami wzrokowymi. I ostatnim rodzajem nieprawidłowości może okazać się prezbiopia, czyli popularnie zwana starczowzrocznością. Dotyczy głównie osób starszych, które jako pierwszy symptom zauważają u siebie trudności z czytaniem z bliska albo też oglądaniem telewizji z daleka.
Współczesne metody i technologie pozwalają na szybkie zdiagnozowanie i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Oczywiście, nie wszystkie wady wzroku są możliwe do całkowitego wyeliminowania, ponieważ wszystko to zależy od stopnia zaawansowania wady oraz jej pochodzenia. Niektóre choroby i zaburzenia wzroku są uwarunkowane genetycznie i zwyczajnie nie można ich usunąć, nawet za pomocą specjalistycznych operacji. Mimo wszystko warto zadbać o korekcję wzroku, by chociaż zahamować jej postęp.
Dobór okularów lub soczewek kontaktowych?
Zaraz po stwierdzeniu wady wzroku, konieczne jest przystąpienie do odpowiedniej formy leczenia, zapobiegania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dobór szkieł okularowych lub kontaktowych. Ostatnio znacznie częściej ludzie decydują się na wybór soczewek, ze względu na niebywałą wygodę i komfort noszenia. W przeciwieństwie do okularów zapewniają swobodne pole widzenia bez żadnych ograniczeń, nie parują przy zmianie temperatur pomieszczeń, a także nie są inwazyjne dla naszego wizerunku.
Jednak wiele osób z początku boi się założenia soczewek, nie są do nich przekonani lub zwyczajnie nie mają o nich pojęcia. Nie należy się tym stresować, ponieważ zarówno u nas, jak i w wielu innych artykułach znajdziesz mnóstwo informacji na temat zakładania, zdejmowania szkieł, ich pielęgnowania i wyboru odpowiedniej firmy. Dla laików polecamy zdecydowanie soczewki kontaktowe jednodniowe, które założyć raz na spróbowanie. Dopiero potem możesz stwierdzić, czy to na pewno rozwiązanie dla Ciebie, czy moc szkieł Ci odpowiada, podobnie jak firma. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie i będziesz zadowolony, możesz zakupić wówczas soczewki na dłuższy okres czasu. Jeżeli jednak zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości lub zwyczajnie nie będziesz przekonany do danego produktu, radzimy skonsultować się z okulistą i wspólnie wybrać innego producenta lub typ soczewek kontaktowych.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)