img

Częsty ból głowy - jak sobie z nim radzić?

Ból głowy można złagodzić za pomocą domowych sposobów, jak ciepła kąpiel, spacer na świeżym powietrzu czy akupresura. Jeśli dolegliwości bólowe są częste i do tego towarzyszą im takie objawy, jak wymioty, obrzęki, zawroty głowy czy wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Gdzie uciskać jak boli głowa? 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem głowy jest akupresura. Jest to uciskanie odpowiednich miejsca na ciele, aby pozbyć się dolegliwości bólowych. Gdy pojawia się ból z tyłu głowy, należy uciskać punkt na zewnętrznej części dłoni, z kolei obolałe zatoki – w miejsce między brwiami. Naciskanie w prawidłowe punkty usuwa napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, a także pobudza wydzielanie hormonu szczęścia, czyli endorfiny, która zmniejsza wrażliwość na ból. Serwis medyczny Tevamed.pl to źródło informacji o przyczynach bólu oraz sposobach jego leczenia.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży 

Ból głowy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych kobiet. W większości przypadków nie jest groźny dla zdrowia dziecka ani matki i można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. W profilaktyce bólów głowy w okresie ciąży warto zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu (przynajmniej 8 godzin), a także wygospodarować czas na drzemki w ciągu dnia. Napięciowy ból głowy pojawia się przy niedoborze magnezu, dlatego dieta kobiety ciężarnej powinna być bogata w takie produkty, jak: kasza gryczana, kakao, migdały, szczaw, biała fasola czy botwinka. Łagodne bóle pomogą zwalczyć bezpieczne metody dla kobiet w ciąży, np.: ciepła kąpiel, zimny okład na czoło czy masaż skroni.

Inne domowe sposoby na ból głowy 

Prostym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest spacer na świeżym powietrzu i głębokie oddychanie w czasie jego trwania. Na nieprzyjemne dolegliwości bólowe pomaga również: moczenie stóp w zimnej wodzie, odpoczynek w ciemnym pokoju oraz picie małymi łykami chłodnej wody. W uśmierzaniu bólu głowy pomagają także napary ziołowe do picia, zwłaszcza z: mięty, kozłka lekarskiego, melisy, rumianku, chmielu oraz szałwii.

Co na ból głowy migrenowy? 

Bóle migrenowe mogą wywoływać niektóre składniki pokarmowe. Warto więc wzbogacić codzienną dietę w jedzenie, które naturalnie uśmierza nieprzyjemne dolegliwości, jak tłuste ryby. Zawierają one bowiem duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które łagodzą bolesne skurcze naczyń krwionośnych. Jeżeli lekarz nie wyrazi przeciwwskazań, można przyjmować dodatkowe suplementy, które zawierają magnez, wapno, witaminę B2.

Na ból głowy – tabletki przeciwbólowe 

Niektóre leki przeciwbólowe, jak paracetamol, dostępne są bez recepty. W przypadku bólu głowy nic nie stoi na przeszkodzie, aby połknąć jedną tabletkę. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się, wtedy zwiększenie dawki leku powinno się skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży bądź osób przyjmujących na co dzień inne medykamenty.

Ból głowy – kiedy jest powodem do niepokoju? 

Niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga stan odczuwania bardzo silnego bólu, któremu towarzyszą: wymioty i nudności, zawroty głowy, pogorszenie się widzenia, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Powodem do niepokoju są także bezwłady rąk i nóg, sztywnienie karku, obrzęki na ciele, zwłaszcza twarzy i rękach, problemy z mową, a także ból oka.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz