Zapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość. Jej główne objawy to silny katar, zatkany nos, brak węchu, osłabienie, a także bóle głowy, które nasilają się przy pochylaniu. Często problem z zatokami jest wynikiem powikłania po przeziębieniu. Może również mieć on podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Jak leczyć zatoki? Przede wszystkim należy zasięgnąć porady lekarza, który oceni, jakiej terapii wymaga pacjent. Z dostępnych bez recepty środków leczniczych można zastosować zarówno obecne w aptekach leki, jak i naturalne, ziołowe preparaty.
Naturalne sposoby
Ziołowe preparaty na zatoki można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W leczeniu wewnętrznym używa się naparów z ziół i herbat. Warto również wykorzystywać inhalacje. Natomiast zewnętrznie stosowane są maści, kompresy i okłady nasączone wywarem ziołowym. Do picia i inhalacji używać można pojedynczych ziół bądź ich mieszanek. Na problemy z zatokami polecane są szczególnie: rumianek, mięta, tymianek, skrzyp polny i szałwia. Pijąc gorący napar, równocześnie wdychamy aromatyczną, unosząca się parę, która pomaga odblokowywać zatkany nos. Najlepsze na zatoki są maści rozgrzewające: majerankowa, kamforowa, eukaliptusowa lub sosnowa.
Przy problemach z katarem i zatokami warto również zaopatrzyć się w sól morską, a także sól jodowo-bromową. Można z nich robić skuteczne inhalacje oraz okłady.
Leki
W leczeniu chorych zatok i zatkanego nosa stosuje się przede wszystkim środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także udrażniającym zatoki. Leki te powinny również ułatwiać wydalanie wydzieliny. W ofercie aptek dostępne są różnego typu preparaty. Znaleźć wśród nich można tabletki oraz spraye do nosa, których głównym zadaniem jest zmniejszenie obrzęku. Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu z zatokami, jest używanie płynów do płukania – irygacji zatok. Tego typu substancje oczyszczają zatoki z zalegającej wydzieliny, obkurczają śluzówkę i działają przeciwzapalnie. Oddychanie ułatwią również sztyfty, żele i maści z olejkami eterycznymi.
Na rynku istnieje wiele środków dla osób mających chore zatoki – leki te często dostępne są bez recepty. W potrzebie warto sięgać po łagodne tabletki, syropy i płyny do irygacji zatok. Nie można zapominać również o naturalnych, ziołowych substancjach, które wspomogą terapię.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)