Antybiotyki stanowią niewątpliwie jedno z największych odkryć nowoczesnej nauki. Ich odkrycie pozwoliło zwalczać choroby, wobec których medycyna była wcześniej bezradna. W dzisiejszych czasach do wyjątków zaliczyć można osoby, które nigdy nie były leczone za pomocą tych środków. Mimo nieobojętnego wpływu na organizm kuracja antybiotykowa jest często najlepszą opcją terapeutyczną dla chorujących na infekcje bakteryjne. Należy bowiem pamiętać, iż działanie antybiotyków ogranicza się do zabijania bądź zahamowania rozwoju bakterii i żaden antybiotyk nie przyniesie korzyści u chorujących na infekcje wirusowe, do których należy choćby przeziębienie.
Jak zażywać antybiotyk?
Antybiotyki jako leki dostępne na receptę zwykle przepisuje lekarz. To on ocenia czy w konkretnym przypadku zastosowanie takich środków jest uzasadnione. Nie należy na własną rękę rozpoczynać kuracji antybiotykiem.
Antybiotyk należy zażywać dokładnie tyle dni ile zalecił to lekarz. Informacje o optymalnej długości trwania terapii znajdziemy również w ulotce dołączonej do leku. Nie należy tego okresu ani wydłużać ani skracać. Wydłużanie antybiotykoterapii zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, zaś skracanie leczenia sprzyja rozwojowi oporności bakterii. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż zmniejsza skuteczność kolejnych kursów antybiotykoterapii i prowadzi do rozprzestrzeniania się antybiotykoopornych bakterii w środowisku. Należy również stosować się do zaleceń dotyczących optymalnej godziny zażywania leku i łączenia antybiotyku z posiłkiem.
Działania niepożądane
Pomimo stosowania wszystkich zaleceń dotyczących antybiotykoterapii zawsze istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Do najczęstszych skutków ubocznych należą objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, nudności, wymioty, owrzodzenia w obrębie jamy ustnej (afty) i wywołane przez powyższe objawy zaburzenia apetytu. W skrajnych przypadkach może dojść do bardzo niebezpiecznego rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Objawy te mogą wystąpić w wyniku zażywania większości antybiotyków i wynikają z niszczenia przez lek naturalnej flory bateryjnej jelita. Podobne działanie obserwuje się w stosunku do flory bakteryjnej pochwy. Antybiotyki zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy miejsc intymnych. Inne działania niepożądane takie jak zawroty głowy, wysypka, zaburzenia słuchu, zaburzenia funkcji wątroby lub nerek występują rzadziej i są zazwyczaj charakterystyczne dla konkretnych substancji.
Najskuteczniejszą profilaktyką objawów gastrycznych jest zażywanie probiotyków czyli preparatów pozwalających odbudować fizjologiczną florę bakteryjną. Należy pamiętać, iż aby taka suplementacja była skuteczna, probiotyk musi być zażywany o innej porze niż antybiotyk. Preparaty bakterii należy zażywać od początku trwania antybiotykoterapii, a nie dopiero w momencie wystąpienia objawów ubocznych.
W przypadku aft, czyli bolesnych owrzodzeń w jamie ustnej, często utrudniających spożywanie pokarmów, a nawet mówienie, sposobem łagodzenia dolegliwości może być używanie specjalnych wyrobów medycznych z serii Anaftin®. Preparaty te dostępne są w postaci żelu, sprayu czy też płynu do płukania jamy ustnej. Tworzą one stabilną warstwę ochronną, co ułatwia gojenie owrzodzeń i zmniejsza dolegliwości bólowe.
Kobiety powinny pamiętać o niekorzystnym wpływie antybiotykoterapii na florę bakteryjną pochwy. Poza szczególną dbałością o higienę miejsc intymnych korzystne jest stosowanie probiotyków w formie dopochwowej.
Pamiętajmy, by w wypadku nasilonych działań niepożądanych np. masywnej biegunki oraz w przypadku wystąpienia szczególnie niepokojących objawów, takich jak kołatanie serca, duszność, zaburzenia słuchu, uczucie splątania, silnego lęku czy ból, koniecznie i możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)