img

Czym jest nietolerancja laktozy?

Laktoza to cukier mleczny, który zbudowany jest z cząsteczek glukozy i galaktozy. Jej nietolerancja, to dosyć powszechny problem w dzisiejszych czasach. Uaktywnia się, gdy nasz organizm zaczyna mieć braki laktazy, czyli enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy. Nie należy mylić nietolerancji laktozy (objawia się problemami układu pokarmowego) z uczuleniem/alergią na mleko (objawia się pokrzywką lub atopowym zapaleniem skóry).

Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić

Za jedną z głównych przyczyn nietolerancji laktozy uważa się jej dziedziczny niedobór, który uaktywnia się od drugiego roku życia. Najczęściej jednak nietolerancja laktozy zaczyna uaktywniać się w wieku dojrzewania lub w dorosłym już życiu. Za kolejne przyczyny uznaje się:

- alaktazję (wrodzony niedobór laktazy, który zazwyczaj pojawia się u noworodków podczas pierwszego karmienia. Taki rodzaj nietolerancji może być przekazywany potomstwu.),

- wtórną nietolerancję (powodują ją przebyte choroby lub czynniki, które niszczą nabłonki i kosmki jelitowe, na przykład antybiotyki, alkohol czy chemioterapeutyki),

- pierwotną (pojawia się nawet po spożyciu niewielkiej ilości mleka lub jego przetworów).

Nietolerancja laktozy może zostać również wywołana przez całkowite wyeliminowanie ze swojej diety produktów mlecznych, co spowalnia i obniża działanie laktazy.

Leczenie nietolerancji laktozy.

Niestety tej przypadłości nie da się wyleczyć, można jedynie lub aż, pozbyć się objawów. Najlepszym sposobem jest dieta eliminacyjna. Jeśli cierpimy na nietolerancję wrodzoną, to powinniśmy całkowicie wyeliminować produkty z laktozą. Natomiast jeśli nietolerancja na laktozę pojawiła się w dorosłym życiu, to musimy dostosować dietę do poziomu nasilenia objawów. Na szczęście najczęściej nie trzeba rezygnować ze wszystkich przetworów mlecznych, ponieważ te kwaśne (na przykład kefiry), zawierają niewielką ilość laktozy, a dodatkowo bakterie, które pomagają w jej rozkładaniu. Twarde sery są całkowicie pozbawione tego dwucukru, dlatego są bezpieczne.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

sekretciala.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz