Zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu na tyle długo, by odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Ten problem dotyka coraz młodszych mężczyzn i pogłębia się wraz z wiekiem. Jakie są przyczyny problemów ze wzwodem? Jak leczy się zaburzenia erekcji?
Skąd biorą się problemy z erekcją?
Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn zaburzeń wzwodu. Problemy z potencją są często związane z różnego rodzaju chorobami. Są to przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżyca, choroby naczyń krwionośnych oraz nadciśnienie tętnicze) oraz choroby metaboliczne i endokrynologiczne (np. cukrzyca, hiperprolaktynemia, niedobór testosteronu, hiperlipidemia, choroby tarczycy czy zespół metaboliczny). Wpływ na męski popęd seksualny mają również choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane lub przebyty udar mózgu), różnego rodzaju urazy (np. kręgosłupa lub miednicy), choroby prącia (np. złamania prącia lub choroba Peyroniego), niewydolność wątroby, bezdech nocny, niewydolność nerek oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Również leki wpływają na naszą sprawność seksualną. Zaburzenia erekcji mogą spowodować leki psychotropowe (np. przeciwlękowe, przeciwdepresyjne czy przeciwpsychotyczne), leki na nadciśnienie i wspomagające krążenie krwi (np. moczopędne, ß-blokery, antyarytmiczne oraz blokery kanału wapniowego), hormonalne i metaboliczne (np. estrogeny, statyny, antyandrogeny, analogi hormonu luteinizującego lub steroidy anaboliczne), ketokonazol, metoklopramid oraz H2-blokery.
Problem z utrzymaniem erekcji może wynikać również z naszego stanu psychicznego. Jeśli podejrzewamy u siebie depresje lub regularnie cierpimy z powodu ostrego lęku, to mogą pojawić się u nas problemy z potencją. Sprawa wygląda podobnie w przypadku innych problemów związanych z seksualnością. Zaburzenia erekcji mogą pojawić się w przypadku osłabienia lub utraty libido, przedwczesnego wytrysku, niepowodzeń w poprzednich kontaktach seksualnych, konfliktów w związku, uwiedzenia w dzieciństwie, problemów z własną seksualnością i orientacją, a także z powodu kompleksów związanych z wielkością członka.
Przyczyn plagi problemów ze wzwodem u młodych mężczyzn należy szukać we współczesnym trybie życia. Ciągłe przepracowanie, przemęczenie, silny stres i siedzący tryb życia nie sprzyjają sprawności seksualnej. Zaburzeniom erekcji sprzyja również nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów oraz otyłość.
Jak leczy się zaburzenia erekcji?
Jeśli problemy z uzyskaniem pełnego wzwodu zdarzają się sporadycznie i na dodatek można je przypisać jakiemuś czynnikowi (np. przemęczeniu lub spożyciu alkoholu) to nie ma powodu do obaw. Każdy mężczyzna w ciągu całego swojego życia miewa przejściowe problemy ze sprawnością seksualną. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli problem jest nagminny i nie pamiętamy już, kiedy udało nam się uzyskać pełną erekcję. W takim przypadku wskazana będzie konsultacja lekarska. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, zleci badania krwi oraz w razie konieczności pokieruje nas również do innych lekarzy (np. urologa, neurologa czy psychiatry).
Bardzo ważnej jest ustalenie, co jest przyczyną zaburzeń wzwodu. Bez tej wiedzy nie da się dotrzeć do źródła problemu i rozpocząć odpowiedniego leczenia. Jeśli brak erekcji jest spowodowany przez chorobę towarzyszącą, to należy przede wszystkim skupić się na leczeniu tej przypadłości. Problemy z potencją miną wraz z polepszeniem naszego stanu zdrowia. Jeśli problem tkwi w psychice, konieczna może być konsultacja psychologiczna. Leczenie zaburzeń wzwodu zwykle polega na podawaniu środków farmakologicznych, fizjoterapii oraz psychoterapii. W najgorszych przypadkach lekarz może zadecydować o leczeniu chirurgicznym.
Najczęstszą przyczyną występowania zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn jest niezdrowy tryb życia. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi tej choroby, warto zmienić swoje codzienne nawyki. Sposób, w jaki się odżywiamy oraz to, czy regularnie uprawiamy sport, wpływa na stan całego naszego organizmu. Zrezygnujmy z regularnego jedzenia przetworzonej żywności i słodyczy, postawmy na warzywa, owoce, chude mięso i nabiał. Należy również pozbyć się nałogu tytoniowego i nie spożywać nadmiernej ilości alkoholu. Odpoczywajmy na świeżym powietrzu i nauczmy się radzić sobie ze stresem. Umiejętność relaksacji i dbanie o racjonalne planowanie czasu na pracę i odpoczynek to podstawa. Stres wpływa zabójczo na sprawność seksualną. Jeśli mimo naszych starań od czasu do czasu zdarzają nam się problemy ze wzwodem, możemy sięgnąć po doraźne metody na tę przypadłość. Popularnym sposobem na problemy z erekcją jest zażywanie środków wzmacniających erekcję (np. Permen). Działanie tego typu specyfików bazuje na składnikach roślinnych, które wspomagają naturalny proces wywoływania erekcji. Chcesz zapomnieć o problemach z erekcją? Zajrzyj tutaj http://www.permen.pl/permen-king.html.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)